Notowania

paweł graś
05.09.2010 13:47

Graś kontra Błaszczak: Spór o poziom agresji

Mamy do czynienia ze wścieklizną polityczną. Przejawia sie w agresji, nie tylko słownej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rzecznik rządu Paweł Graś podkreślił w niedzielę, że w kwestii wyjaśniania katastrofy smoleńskiej ma zaufanie do prokuratury i wierzy w profesjonalizm państwa polskiego. Skomentował w ten sposób sobotni wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla jednego z portali.

Kaczyński mówił dla blogpress.pl m.in. o tym, że działanie polskich władz w sprawie katastrofy z 10 kwietnia jest skandalem i pełną kapitulacją.

_ - Kaczyńskiemu chodzi o to, by koncentrować uwagę opinii publicznej nie na sprawach ważnych dla Polaków, ale na katastrofie smoleńskiej. Czyni to bardzo konsekwentnie, ogłasza nowe sensacje dotyczące przebiegu tej katastrofy _ - mówił Graś w niedzielnej audycji _ Siódmy dzień tygodnia _ w Radiu Zet.

_ - Trzeba na to patrzeć z dużym spokojem, pozwolić działać tym wszystkim instytucjom, które nad wyjaśnieniem katastrofy intensywnie pracują, na szczęście czasy, w których politycy zastępowali sędziów, prokuratorów, a często nawet katów - mamy już za sobą _ - ocenił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t75451.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walesa;o;kaczynskim;byl;dyzurantem,234,0,670698.html) Wałęsa o Kaczyńskim: Był dyżurantem
Graś zaakcentował, że jest _ spokojny i wierzy w profesjonalizm państwa polskiego, jego instytucji, ma zaufanie w tej sprawie do prokuratury _. _ Opinie i wnioski, oceny i osądy będzie można stawiać i wyciągać po tym, jak te instytucje prace zakończą, kiedy pojawi się raport prokuratury, komisji która bada ten wypadek _ - zaznaczył.

Graś odniósł się też do słów Elżbiety Jakubiak. Powiedziała ona w jednej z audycji radiowych, że kiedy Donald Tusk leciał 7 kwietnia do Smoleńska, korzystano ze sprzętu naprowadzającego i nawigatorów. _ - Kompletna bzdura. Takiego nawigatora nie było ani 7 kwietnia ani 10 kwietnia, a warunki do lądowania - oprócz pogodowych - były identyczne. Ten lot był organizowany w identyczny sposób, de facto przez te same osoby _ - zaakcentował Graś.

Komentując słowa prezesa PiS zarzucającego członkom PO agresję i chamstwo, Paweł Graś powiedział, że trudno mu komentować słowa Kaczyńskiego i że nie wie, o co prezesowi PiS chodzi. _ - Jestem zażenowany _ - przyznał Graś.

_ - Mieliśmy i wciąż mamy do czynienia ze wścieklizną polityczną, która zaczęła się właśnie w 2005 roku i niestety trwa. Przejawia sie w agresji, nie tylko słownej _ - oświadczył z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t90819.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/migalski;nie;wybiera;sie;do;zadnej;innej;partii,101,0,670565.html) Migalski nie wybiera się do żadnej innej partii
Błaszczak odniósł się też do sytuacji finansów publicznych państwa, która w jego opinii jest tragiczna. Jak powiedział, PiS proponuje alternatywę dla podnoszenia podatku VAT: _ pozyskanie ponad siedmiu miliardów złotych w taki sposób, który nie spowoduje obciążenia Polaków _, czyli przez podatek podatek bankowy.

Na pytanie, czy podatek bankowy nie obciąży w konsekwencji kont Polaków, Błaszczak przypomniał, że istnieją instytucje regulujące rynek bankowy czy finansowy - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Nadzoru Finansowego. To od ich postawy - jego zdaniem - zależy czy banki przerzucą opłaty na klientów czy też nie.

Paweł Graś przypomniał, że o ewentualności podniesienia podatku bankowego po raz pierwszy mówiono już podczas wspólnej konferencji prasowej Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka. Pytany wprost o to, czy podatek bankowy zostanie podniesiony Graś odparł, że _ nad tym rząd rzeczywiście pracuje, ale trzeba znaleźć takie rozwiązania, które nie obciążałyby klienta _. Jak dodał, informacje o tym, że _ tą drogą można uzyskać pięcio -, siedmio- czy 10-miliardowe zyski to mity _.

_ - W Polsce znacząca część polskiego społeczeństwa nie ma rachunków bankowych, to są najczęściej ci najbiedniejsi, których podatek bankowy w ogóle by nie dotknął, a podwyżka podatku VAT - planowana docelowo do 25 proc., czyli do najwyższej stawki w Europie, obok Danii - bo tylko Dania ma taką stawkę podatkową VAT - odbije się na tzw. średniakach i najsłabiej zarabiających Polakach _ - mówił wiceszef klubu Lewicy Marek Wikiński.

_ - My też jesteśmy zwolennikami, by zamiast podwyżki VAT wprowadzić alternatywne rozwiązanie i w tej sprawie będziemy niebawem prezentowali projekt ustawy _ - zapowiedział Wikiński.

Graś sprostował, że Polska nie będzie mieć najwyższej stawki VAT w Europie, a w przyszłym roku planowana jest podwyżka VAT o 1 procent. _ - Nie ma co straszyć Polaków podwyżką 25-procentową i nie jest zapisane, że co rok będzie następował wzrost podatku VAT o 1 procent _ - zapewnił.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**
* **[ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ ) **
Tagi: paweł graś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz