Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Graś: w ciągu 12 miesięcy nowelizacja ustawy o CBA

0
Podziel się:

W ciągu 12 miesięcy znowelizowana zostanie ustawa o CBA i zmienione
rozporządzenia zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu
Paweł Graś.

W ciągu 12 miesięcy znowelizowana zostanie ustawa o CBA i zmienione rozporządzenia zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Paweł Graś.

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że część ustawy o CBA jest sprzeczna z konstytucją. Za niezgodną z ustawą zasadniczą Trybunał uznał m.in. definicję korupcji z ustawy o CBA. Sprzeczne z konstytucją jest także rozporządzenie do tej ustawy dotyczące baz danych. TK odroczył o 12 miesięcy wejście w życie wyroku.

"Będziemy analizować ten wyrok bardzo dokładnie.(...) Będzie przygotowywana w Kancelarii Premiera i w Kolegium ds. Służb Specjalnych nowelizacja zarówno ustawy o CBA, w tym te punkty, które zostały przez TK zakwestionowane, jak również zostaną znowelizowane i zmienione rozporządzenia" - powiedział Graś na konferencji prasowej.

"Jest na to 12 miesięcy i na pewno w ciągu tego czasu zostanie przedstawiona nowelizacja, która usunie te wszystkie sporne punkty do których TK się odniósł" - podkreślił rzecznik rządu.

Wniosek o zbadanie zgodności ustawy o CBA z konstytucją złożył SLD. Zaskarżono ją jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu - po tym, jak ustawa o CBA weszła w życie. Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę na całą ustawę oraz jej poszczególne zapisy.

W maju 2006 r., gdy politycy Sojuszu informowali o skardze, ostro krytykowali koncepcję powołania CBA. Mówili, że jest to "policja polityczna PiS", "zbrojna formacja", "instytucja, która może zagrozić demokracji" oraz która "pozwala na nękanie zwykłych obywateli".

Szef Biura Mariusz Kamiński odpierał zarzut, że CBA ma być policją polityczną. "Żaden uczciwy obywatel, polityk nie ma prawa bać się tej instytucji" - mówił wówczas Kamiński.

Po wyborach, w listopadzie 2007 r., ówczesna koalicja LiD ponowiła wniosek do TK. Skarżący kwestionowali m.in. prawo CBA do zbierania i przechowywania tzw. danych wrażliwych, zasady zarządzania przez szefa CBA kontroli oraz definicję korupcji. (PAP)

agy/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)