Notowania

kryzys w grecji
06.05.2010 09:55

Greccy bankowcy rozpoczęli strajk

To protest przeciw śmierci trzech kolegów, którzy zginęli w czasie wczorajszych protestów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

fot: PAP/EPA fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/grecja;pozar;banku;podczas;demonstracji;w;atenach,galeria,3672,0.html)To protest przeciwko śmierci trzech kolegów, którzy uwięzieni w jednym z ateńskich banków zginęli po podpaleniu budynku podczas masowych manifestacji w stolicy.
Śmierć bankowców zszokowała opinię publiczną w Grecji - manifestacji, w których zginęli ludzie, nie było w tym kraju od niemal 20 lat.

_ - Trudno znaleźć słowa, żeby wyrazić moją rozpacz i oburzenie _ tym, co się stało - powiedział prezydent Grecji Karolos Papulias.

W czwartek parlament ma debatować nad ustawą w sprawie radykalnego planu oszczędnościowego; w nocy ma dojść do głosowania. Rządzący socjaliści dysponują większością 160 mandatów w liczącym 300 miejsc parlamencie.

Z kolei największe związki zawodowe pracowników prywatnych (GSEE) i państwowych (ADEDY) potępiły w czwartek rano środowe zamieszki i wezwały do zebrania się ponownie o godzinie 18 czasu lokalnego (godz. 17 czasu polskiego) przed budynkiem parlamentu.

W środę w odpowiedzi na apel GSEE i ADEDY w demonstracji uczestniczyło ok. 20 tys. ludzi. PAME, związek zawodowy partii komunistycznej ze swej strony zebrał 10 tys. manifestantów w innym miejscu w stolicy Grecji.

Ciężarna kobieta wśród ofiar demonstracji w Atenach. Zobacz reportaż ITNNews (ang.):

Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się w niedzielę na pakiet pomocy finansowej dla pogrążonej w długach Grecji w wysokości 110 mld euro do 2012 roku. Ceną za wsparcie z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego są drastyczne reformy budżetowe, do których zobowiązała się Grecja.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Niemiecki rząd zaakceptował pomoc dla Grecji ]( http://news.money.pl/artykul/niemiecki;rzad;zaakceptowal;pomoc;dla;grecji,193,0,616385.html )
* [ Grecja ostro tnie wydatki: 30 mld euro w 3 lata ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;ostro;tnie;wydatki;30;mld;euro;w;3;lata,47,0,616239.html )
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz