Notowania

grecja
01.05.2010 15:00

Grecja chce pomocy, Grecy boją się zmian

Demonstranci tłukli witryny banków i niszczyli luksusowe samochody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Tysiące ludzi zebrało się w centrum Aten i innych greckich miastach na pochodach pierwszomajowych. Demonstrowano przeciwko zapowiadanym ostrym cięciom w wydatkach budżetowych, czego domagają się MFW i UE, które mają pomóc finansowo Atenom.

W Atenach, w momencie gdy pochód 1-majowy zorganizowany przez centrale związkowe przechodził w pobliżu ministerstwa finansów, wmieszana w tłum młodzież usiłowała przedostać się do gmachu i w tym momencie policja użyła gazów łzawiących.

Podobna sytuacja wystąpiła, gdy 500 młodych anarchistów usiłowało podejść do luksusowego hotelu na głównym ateńskim placu Syntagma.

W Salonikach użyto również gazów łzawiących wobec młodzieży tłukącej witryny banków i sklepów oraz niszczącej luksusowe samochody.

Grecy obawiają się drastycznej obniżki poziomu życia wskutek wprowadzenia dodatkowych reform, podwyżek podatków i cięć budżetowych do roku 2012, do jakich Grecja musiała się zobowiązać w toku trwających od zeszłego tygodnia w Atenach negocjacji z przedstawicielami KE, MFW oraz Europejskiego Banku Centralnego.

Nie będąc już w stanie finansować swojego zadłużenia na rynkach, Grecja poprosiła w miniony piątek UE i MFW o wsparcie finansowe. Ateny podkreślają, że pomoc powinny uzyskać nie później niż 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował 9 mld euro. Jeśli zabraknie na to pieniędzy, kraj utraci wypłacalność. Strefa euro jest gotowa nieść pomoc Grecji w trosce o stabilność wspólnej waluty, by uspokoić rynki finansowe i zapobiec rozprzestrzenieniu się kryzysu na kolejne kraje takie jak Portugalia czy Hiszpania.

W tym roku pomoc dla Grecji ma wynieść 30 mld euro od strefy euro, uzupełnione 15 mld z MFW. Ile w kolejnych latach - na razie nie wiadomo.

*WIĘCEJ O KRYZYSIE W GRECJI: *

* [ Grecja w pętli długu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;w;petli;dlugu;mfw;moze;zwiekszyc;pomoc,42,0,614698.html )
* [ Brytyjskie banki mogą stracić w Grecji miliardy dolarów ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brytyjskie;banki;moga;stracic;w;grecji;miliardy;dolarow,120,0,615032.html )
* [ Klaus zna winnych: Euro wpędziło Grecję w kłopoty ]( http://news.money.pl/artykul/klaus;zna;winnych;euro;wpedzilo;grecje;w;klopoty,127,0,614783.html )
* **[ **Niemcy nie wierzą, że Grecja spłaci długi** ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;nie;wierza;ze;grecja;splaci;dlugi,57,0,615481.html )**
* [ Grecki rząd kłamał, długi są jeszcze większe ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecki;rzad;klamal;dlugi;sa;jeszcze;wieksze,55,0,612919.html )
* [ Premier Grecji: Musimy wszystko zmienić ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/premier;grecji;musimy;wszystko;zmienic,8,0,614408.html )
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz