Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grecja
13.09.2012 18:33

Grecja dostanie więcej czasu na wprowadzenie cięć budżetowych

Rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gerry Rice ogłosił w czwartek, że widzi "solidne argumenty" przemawiające za przedłużeniem czasu przyznanego Grecji na przeprowadzenie cięć budżetowych, które są warunkiem uzyskania kolejnej transzy pomocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gerry Rice ogłosił, że widzi _ solidne argumenty _ przemawiające za przedłużeniem czasu przyznanego Grecji na przeprowadzenie cięć budżetowych, które są warunkiem uzyskania kolejnej transzy pomocy.

- _ Przesunięcie (terminu) zależy od zdolności (kraju) do finansowania swoich wydatków _ - zastrzegł Rice na konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Międzynarodowi pożyczkodawcy (UE i MFW) domagają się od rządu Grecji znacznych cięć w wydatkach publicznych do końca 2014 roku. Jest to warunek odblokowana kolejnej transzy (31 mld euro) drugiego pakietu ratunkowego programu pomocy finansowej opiewającego na łączną kwotę 130 mld euro. Bez tych środków Grecja utraciłaby zdolność spłacania długów i mogłaby zostać zmuszona do wyjścia ze strefy euro.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/249/203513.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tyle;podatnicy;zaplaca;za;ratowanie;grecji,60,0,1021756.html) *Tyle podatnicy zapłacą za ratowanie Grecji * Eksperci ujawniają, ile będzie kosztowała plajta Aten.

Przedstawiciele trojki (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy) przebywają obecnie w Atenach w celu ocenienia pakietu oszczędnościowego przygotowanego przed kilkoma dniami przez grecki rząd. Według doniesień z greckich kół finansowych oszczędności przewidziane na lata 2013-2014 są warte ok. 17 mld euro. Pierwotnie zakładano oszczędności rzędu 11,5-11,9 mld, ale zdecydowano się na większą sumę na wypadek, gdyby inspektorzy trojki uznali niektóre elementy pakietu za mało wiarygodne.

W przypadku pozytywnej oceny trojki premier Grecji Antonis Samaras poprosi o przedłużenie o dwa lata czasu przewidzianego na wprowadzenie reform. Greckie ministerstwo finansów argumentuje, że te dodatkowe dwa lata pozwoliłyby odbić się od dna greckiej gospodarce, która od pięciu lat jest w recesji. Jednak najważniejsze kraje UE, przede wszystkim Niemcy, są przeciwne przyznaniu Grecji więcej czasu na wdrożenie programu oszczędności. Pod koniec sierpnia niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ocenił, że _ więcej czasu oznacza na ogół więcej pieniędzy _.

Zadłużona Grecja zobowiązała się do obniżenia deficytu budżetowego z 9,3 proc. PKB w ubiegłym roku do 2,1 proc. w 2014 roku. Przewidywany deficyt budżetowy wynosi 7,3 proc. PKB w 2012 i 4,6 proc. w 2013 roku.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Janusz Lewandowski: W sprawie unijnych pieniędzy mam wiele złych wiadomości Komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu ujawnia, ile możemy stracić na buncie największych płatników.
Zmiana frontu wobec Aten? Chodzi o miliardy Grecki premier rusza w objazd po Europie. Będzie prosił o złagodzenie planu cięć.
Grecja zostanie w strefie euro? Chcą dyskusji - _ Przyjmujemy do wiadomości rezultaty wyborów w Grecji i podtrzymujemy gotowość do dyskusji z nowym rządem na temat sposobu pomocy Grecji _ - głosi oświadczenie Funduszu.
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz