Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja: Kolejny strajk kierowców ciężarówek

0
Podziel się

Greccy kierowcy ciężarówek rozpoczęli w poniedziałek nowy strajk, którego
skutkiem może być ograniczenie dostaw paliwa w całym kraju. Transportowcy sprzeciwiają się rządowym
planom liberalizacji zasad przyznawania licencji na ich usługi.

bEiAIpVh

Greccy kierowcy ciężarówek rozpoczęli w poniedziałek nowy strajk, którego skutkiem może być ograniczenie dostaw paliwa w całym kraju. Transportowcy sprzeciwiają się rządowym planom liberalizacji zasad przyznawania licencji na ich usługi.

Jak pisze AFP, w poniedziałek rano przed stacjami benzynowymi w Atenach ustawiały się długie kolejki. Mieszkańcy stolicy Grecji obawiają się, że powtórzy się scenariusz z lipca, kiedy w wyniku prawie tygodniowego strajku transportowców dostawy paliwa zostały poważnie zakłócone.

Rząd premiera Jeorjosa Papandreu zamierza w ciągu trzech lat zwiększyć liczbę wydawanych licencji i obniżyć ich cenę. Zmiany te są częścią reform będących warunkiem przyznania pogrążonej w kryzysie Grecji pomocy przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

bEiAIpVj

Od wielu lat w Grecji wydaje się ograniczoną liczbę licencji firmom przewozowym, w związku z czym osiągają one ceny nawet 300 tys. euro.

Zdaniem firm transportowych liberalizacja zasad przyznawania licencji jest niesprawiedliwa w stosunku do tych operatorów, którzy zapłacili za nie bardzo duże sumy.

W lipcu około 33 tys. kierowców przez sześć dni sprzeciwiało się rządowym planom. Strajk doprowadził do tego, że na stacjach paliwowych zaczęły ustawiać się długie kolejki. Negatywnie protest odbił się na sektorze turystycznym, rolnictwie oraz handlu zagranicznym Grecji.

Grecki rząd zajął wówczas wobec protestujących nadzwyczaj twarde stanowisko i w obliczu kurczących się zapasów paliwa oraz innych towarów, jak żywność czy leki, nakazał strajkującym powrót do pracy, grożąc odebraniem licencji, a nawet postępowaniem karnym.(PAP)

bEiAIpVp

jhp/ ap/

7087218 arch.

bEiAIpVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)