Notowania

grecja
23.08.2009 13:38

Grecja: Nakazano ewakuację 10 tys. ludzi z obrzeży Aten

# dochodzi informacja o ewakuacji mieszkańców #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o ewakuacji mieszkańców #

23.08. Ateny (PAP/AP) - Władze Grecji w niedzielę przed południem nakazały ewakuację ponad dziesięciu tysięcy mieszkańców osiedla w rejonie Aten, zagrożonego przez wielki pożar lasów.

Pilne opuszczenie domów nakazano ludziom z willowego osiedla Agios Stefanos, położonego w odległości 23 kilometrów na północ od stolicy.

Na miejscu z ogniem walczą setki strażaków, wspieranych przez 12 samolotów i 9 śmigłowców. W regionie Agios Stefanos spłonęło w nocy ponad 12 tysięcy hektarów zarośli i lasu.

Pożar strawił też kilkanaście domów, zmuszając mieszkańców obrzeży stolicy do ucieczki. "Sytuacja jest tragiczna. Pożary pozostają poza wszelką kontrolą w wielu punktach" - zakomunikował rano cytowany przez media gubernator okręgu ateńskiego Yiannis Sgouros.

W okręgu ateńskim, gdzie w wielu punktach od trzech dni strażacy walczą z ogniskami pożarów, jeszcze w sobotę ogłoszono stan pogotowia. Od świtu trwa walka o powstrzymanie ognia w rejonie widokowej góry Penteli pod Atenami.

Tylko w sobotę odnotowano w całym kraju ponad 70 nowych ognisk pożarów lasów, plantacji i zarośli. Zdaniem strażaków, tak poważnej sytuacji nie notowano w kraju od 2007 roku, kiedy to pożary na południu kraju spowodowały śmierć 70 ludzi. W tym roku nie zanotowano jednak ani jednej ofiary śmiertelnej.

W nocy z soboty na niedzielę ewakuowano m.in. dwa duże szpitale dziecięce pod Atenami, dwa kempingi a także z zagrożonej pożarem podstołecznej bazy wojskowej odesłano baterie rakiet przeciwlotniczych.

Akcję strażaków utrudniają panujące w Grecji upały a także silny wiatr. (PAP)

hb/

4615942 4616648

Tagi: grecja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz