Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja: Parlament chcę odciąć skrajną prawicę do państwowych pieniędzy

0
Podziel się:

Grecki parlament podjął w nocy z wtorku na środę decyzję, która
otwiera drogę do wstrzymania finansowania z budżetu państwa skrajnie prawicowej partii Złota
Jutrzenka.

bEslXRLp

Grecki parlament podjął w nocy z wtorku na środę decyzję, która otwiera drogę do wstrzymania finansowania z budżetu państwa skrajnie prawicowej partii Złota Jutrzenka.

Parlament w Atenach znowelizował ustawę o finansowaniu partii politycznych, co umożliwi wstrzymanie dotacji państwowych dla tych ugrupowań, które zostaną oskarżone o działalność przestępczą lub terrorystyczną.

Podstawowym warunkiem wstrzymania dotacji będzie oskarżenie jednej piątej kierownictwa partii lub deputowanych tego ugrupowania do parlamentu Grecji lub też Parlamentu Europejskiego.

bEslXRLr

Za nowelizacją głosowało 235 z 269 obecnych w parlamencie deputowanych, 34 wstrzymało się od głosu.

Obecnie dziewięciu z 18 parlamentarzystów Złotej Jutrzenki oskarżonych jest o udział w organizacji przestępczej. Trzech deputowanych tej partii, w tym jej przewodniczący, przebywa w areszcie.

Złota Jutrzenka uznała nowelizację ustawy o finansowaniu partii za sprzeczną z konstytucją i kolejny etap politycznych prześladowań ze strony rządu.

Przywódca Złotej Jutrzenki Nikolaos Michaloliakos, pięciu deputowanych i dziesiątki członków tej partii aresztowano 28 września pod zarzutem przynależności do przestępczego ugrupowania. Była to reakcja na serię ataków na imigrantów oraz na zamordowanie walczącego z rasizmem rapera Pawlosa Fyssasa. (PAP)

bEslXRLx

sp/

14869639 14869626 arch.

bEslXRLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)