Notowania

wiadomości
01.12.2011 10:39

Grecja: Pierwszy strajk generalny od powstania rządu jedności

Greckie szkoły są w czwartek zamknięte, szpitale pracują z okrojonym do minimum personelem, a transport publiczny jest zakłócony z powodu strajku generalnego - pierwszego od utworzenia w ubiegłym miesiącu rządu jedności narodowej w Grecji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Greckie szkoły są w czwartek zamknięte, szpitale pracują z okrojonym do minimum personelem, a transport publiczny jest zakłócony z powodu strajku generalnego - pierwszego od utworzenia w ubiegłym miesiącu rządu jedności narodowej w Grecji.

Związki zawodowe reprezentujące ponad połowę z 4 milionów ludzi czynnych zawodowo, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, wezwały do strajku generalnego w proteście przeciwko nowym planom oszczędności, które ma wdrożyć rząd premiera Lukasa Papademosa. To pierwszy strajk przeciwko rządowi jedności narodowej, utworzonemu 11 listopada po dymisji gabinetu socjalisty Jeorjosa Papandreu.

W strajku uczestniczy przede wszystkim sektor publiczny, którego związek zawodowy, ADEDY, sprzeciwia się planom obniżek pensji i zwolnień pracowników budżetówki.

W czwartek sparaliżowany jest transport kolejowy i żegluga. Bez zakłóceń działa natomiast transport lotniczy, a także giełda w Atenach. Normalnie jeździ też ateńskie metro. Rano na trzy godziny przestał kursować transport miejski i taka sama przerwa jest spodziewana wieczorem.

Do akcji dołączyli m.in. pracownicy służb oczyszczania miasta, lekarze, dziennikarze i pracownicy banków, a także wielu nauczycieli szkół podstawowych i średnich.

To już szósty strajk generalny w Grecji od początku roku, a od maja 2010 roku, kiedy datuje się początek kryzysu zadłużenia w Grecji, związki zorganizowały w sumie 14 strajków przeciwko programowi oszczędności.

Budżet na 2012 rok, przewidujący wymagane przez UE i MFW cięcia wydatków publicznych i wzrost podatków, ma zostać we wtorek przyjęty przez parlament.

Jeszcze przed południem w Atenach i Salonikach mają się odbyć ogromne manifestacje pod hasłem "nie dla budżetu oszczędności".

Ministrowie finansów państw strefy euro wyrazili we wtorek w Brukseli zgodę, by zagrożona bankructwem Grecja otrzymała kolejną, wynoszącą 8 mld euro transzę pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Warunkiem uzyskania międzynarodowej pomocy jest wdrożenie zakrojonego na szeroką skalę programu oszczędności. (PAP)

ksaj/ ro/

10309655 10309657 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz