Notowania

wiadomości
13.02.2012 14:11

Grecja: Rzecznik rządu:przedterminowe wybory parlamentarne w kwietniu

Przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji odbędą się w kwietniu - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu greckiego Pantelis Kapsis, kilka godzin po przyjęciu przez parlament planu oszczędnościowego warunkującego dalszą pomoc zagraniczną.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji odbędą się w kwietniu - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu greckiego Pantelis Kapsis, kilka godzin po przyjęciu przez parlament planu oszczędnościowego warunkującego dalszą pomoc zagraniczną. *

"Ten rząd ma od miesiąca do półtora miesiąca pracy przed sobą (...) skończymy w marcu (pracę nad pożyczką oraz planem oddłużenia) i wybory odbędą się w kwietniu" - powiedział Kapsis dziennikarzom.

"Grecy chcą, abyśmy pozostali w strefie euro i zrobimy wszystko, aby w niej pozostać" - dodał Kapsis.

Tymczasowy rząd koalicyjny z technokratą Lukasem Papademosem na czele został zaprzysiężony w listopadzie 2011 roku. Miał urzędować do przedterminowych wyborów parlamentarnych; jego głównym celem było sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji w wysokości 130 mld euro.

Przyjęty w nocy z niedzieli na poniedziałek program oszczędnościowy przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w sektorze publicznym o 15 tys. osób, liberalizację przepisów prawa pracy, zmniejszenie płacy minimalnej o 20 proc. (z 751 euro do 600 euro miesięcznie) oraz cięcia świadczeń emerytalnych. Jego przyjęcie jest warunkiem otrzymania przez pogrążony w kryzysie zadłużenia kraj dalszej pomocy od Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. (PAP)

jo/ ro/

10782749 10782932 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz