Notowania

policja
05.03.2010 14:28

Grecja: Starcia policji z demonstrantami w Atenach

# dochodzi informacja o starciach w Atenach, zapowiedź kolejnego strajku #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o starciach w Atenach, zapowiedź kolejnego strajku #

05.03. Ateny (PAP/AP, AFP) - Do starć policji z demonstrantami doszło w piątek w Atenach, gdzie przed parlamentem zebrali się przeciwnicy działań oszczędnościowych rządu. Policja użyła gazów łzawiących i granatów ogłuszających, by rozproszyć ludzi obrzucających ją kamieniami.

AFP pisze, że ranny został szef jednego ze związków zawodowych.

Przed parlamentem w centrum Aten zgromadziło się wiele tysięcy ludzi, by zaprotestować przeciwko uchwalanemu przez deputowanych programowi oszczędnościowemu. Parlament zebrał się, by zatwierdzić plan działań, przewidujący m.in. wzrost podatku VAT o dwa punkty procentowe oraz cięcia płac i premii. Dzięki temu greckie władze chcą zaoszczędzić 4,8 mld euro i załagodzić poważny kryzys finansów publicznych.

W Atenach w piątek trwał 24-godzinny strajk pracowników transportu, zorganizowany w proteście przeciwko posunięciom oszczędnościowym rządu. Do protestów dołączyli kontrolerzy ruchu lotniczego, udział w proteście zapowiedzieli urzędnicy. Lekarze w państwowych szpitalach zajmowali się tylko nagłymi przypadkami, do pracy nie przyszło wielu nauczycieli. Na 24 godziny przerwali pracę dziennikarze publicznego radia i telewizji, a także agencji prasowej ANA.

Związki zawodowe pracowników sfery budżetowej i sektora prywatnego zapowiedziały w piątek kolejny 24-godzinny strajk na 11 marca.

Premier Jeorjos Papandreu powtarza, że rozumie protestujących, ale podkreśla, że oszczędności są konieczne. Grecja boryka się z ogromnym zadłużeniem, sięgającym 300 miliardów euro, i kilkunastoprocentowym deficytem budżetowym, co stanowi zagrożenie dla całej strefy euro.

Pod naciskiem Komisji Europejskiej oraz rynków finansowych socjalistyczny grecki rząd ogłosił w środę program oszczędnościowy.(PAP)

mmp/ az/ ro/

5798240 5798475 arch.

Tagi: policja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz