Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecy nie schodzą z drogi reform. Trójka zadowolona

0
Podziel się

UE i MFW wierzą, że przez trzy lata Ateny odzyskają wiarygodność.

Grecy nie schodzą z drogi reform. Trójka zadowolona
(MPD01605/CC/Flickr)
bEgLsDIR

Grecja realizuje reformy, niezbędne dla udzielenia jej pomocy finansowej, ale nadal stoi w obliczu wyzwań i musi dokonać dodatkowego wysiłku, by osiągnąć wyznaczoną redukcję deficytu - oświadczyli we wtorek przedstawiciele UE i MFW, zapewniających tę pomoc.

Reprezentanci tak zwanej trójki - Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Unii Europejskiej - wyrazili przekonanie, że Grecja będzie mogła powrócić na rynki międzynarodowe, zanim skończy się trzyletni okres wypłacania jej pomocy w łącznej kwocie 110 mld euro.

Ateny straciły dotychczasowe źródła finansowania zewnętrznego, gdyż potencjalni nabywcy greckich obligacji domagają się bardzo wysokiego ich oprocentowania.

bEgLsDIT

Mimo kryzysu więcej turystów odwiedza Grecję. Zobacz reportaż CNN (ang.):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t116738.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecki;rzad;chce;ciac;jeszcze;mocniej,158,0,713118.html) Grecki rząd chce ciąć jeszcze mocniej

Zwracanie udzielonych przez MFW, EBC i państwa strefy euro pożyczek Grecja ma rozpocząć w dwa lata po zakończeniu programu ratunkowego.

_ - Jesteśmy przekonani, że Grecja będzie w stanie powrócić na rynek w czasie trwania programu _ - powiedział szef misji MFW na Grecję Poul Thomsen.

bEgLsDIZ

Dodał jednak, że _ istnieje w każdym razie pytanie _, czy Ateny będą w stanie uzyskać na rynku taką sumę pieniędzy, która zapewni refinansowanie obecnego zadłużenia i spłatę pożyczek stabilizacyjnych.

_ - Jesteśmy świadomi, że jest to kwestia, która wywołuje pewne zaniepokojenie rynków. Mamy różne opcje postępowania w tej sprawie _ - zaznaczył Thomsen. Wymienił tutaj zgodę na przedłużenie okresu spłacania kredytów stabilizacyjnych lub udzielenie dodatkowych pożyczek.

Według trojki, Grecja musi także podjąć _ dodatkowy wysiłek _ w celu zmniejszenia deficytu budżetowego z 15,4 proc. produktu krajowego bruto w roku ubiegłym do 7,5 proc. PKB w roku 2011, a grecki rząd zgodził się podjąć nowe przedsięwzięcia na rzecz rozszerzenia podstawy wymiaru podatków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecki;parlament;przyjal;program;oszczednosciowy,122,0,596090.html) Grecki parlament przyjął program oszczędnościowy Rząd premiera Papandreu przeforsował zapisy, których domagała się Unia Europejska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t89404.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ciecia;denerwuja;grekow;wiec;walcza;z;policja,37,0,596005.html) Cięcia denerwują Greków, więc walczą z policją Do starć policji z demonstrantami doszło w Atenach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t95504.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;w;petli;dlugu;mfw;moze;zwiekszyc;pomoc,42,0,614698.html) Grecja w pętli długu, MFW może zwiększyć pomoc Kraj potrzebuje pomocy do 19 maja. Ostrzega, że potem czeka go bankructwo.
bEgLsDJu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)