Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grenlandia świętuje poszerzoną autonomię

0
Podziel się:

Grenlandia, autonomiczna część Danii, świętowała w niedzielę wejście w
życie poszerzonej autonomii, za którą mieszkańcy opowiedzieli się w ubiegłorocznym referendum.

Grenlandia, autonomiczna część Danii, świętowała w niedzielę wejście w życie poszerzonej autonomii, za którą mieszkańcy opowiedzieli się w ubiegłorocznym referendum.

W porcie w Nuuk, stolicy Grenlandii, dokąd w XVIII wieku przybili duńscy kolonizatorzy, zebrały się tysiące Grenlandczyków, aby posłuchać inuickich śpiewów. W uroczystościach uczestniczyli członkowie grenlandzkiego rządu wraz z premierem Kuupikiem Kleistem, a także szef duńskiego rządu Lars Rasmussen i królowa Małgorzata II z małżonkiem, księciem Henrykiem, a także z następcą tronu księciem Fryderykiem i księżną Marią.

Rodzina królewska w tradycyjnych inuickich strojach była ciepło witana przez zgromadzonych w porcie. Następnie cała oficjalna delegacja udała się na uroczyste nabożeństwo.

Premier Kleist oświadczył, że "od dziś rozpoczynamy nową epokę historii naszego kraju, nową epokę pełną nadziei i możliwości".

Status poszerzonej autonomii, która wszedł w życie w niedzielę, "jest bardzo ważny dla naszego małego społeczeństwa" (57 tys. mieszkańców; prawie 2,2 mln kilometrów kwadratowych, z czego 410 tys. wolnych od lodu) - podkreślił.

W listopadzie 2008 roku mieszkańcy Grenlandii opowiedzieli się za poszerzeniem autonomii, przyznając lokalnym władzom m.in. kontrolę nad policją, sądownictwem i bogactwami naturalnymi.

Do Kopenhagi nadal należeć będzie ostatnie słowo w kwestii obronności i polityki zagranicznej.

Grenlandia zależy ponadto od duńskiej pomocy, która odpowiada dwóm trzecim tamtejszej gospodarki. Już od 1979 roku Grenlandia cieszyła się szeroką autonomią. (PAP)

ksaj/ ro/

4281117 4281302 4281340

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)