Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grobowce z okresu bizantyjskiego odnaleziono w Syrii

0
Podziel się:

Członkowie syryjsko-japońskiej misji archeologicznej odkryli w Syrii kilka
grobowców z okresu bizantyjskiego, zawierających szczątki dzieci - donosi serwis internetowy Global
Arab Network.

Członkowie syryjsko-japońskiej misji archeologicznej odkryli w Syrii kilka grobowców z okresu bizantyjskiego, zawierających szczątki dzieci - donosi serwis internetowy Global Arab Network.

Odkrycia dokonano na stanowisku w starożytnym mieście Palmyra, w oazie na Pustyni Syryjskiej w środkowej części kraju, w odległości 215 kilometrów na północny-wschód od Damaszku.

Archeolodzy odkryli niezwykły kompleks grobowców, zbudowany na planie kwadratu o boku 11 metrów. Wejście prowadzi do pustej przestrzeni podobnej do dziedzińca, otoczonej pomieszczeniami z grobowcami zawierającymi szkielety dzieci.

W podłożu dziedzińca grobowca naukowcy odnaleźli dół grobowy, który jest pierwszym tego typu znaleziskiem w starożytnej Palmyrze.

W odkrytym kompleksie odnaleziono również ceramiczny dzban zawierający szkielet niemowlęcia.

Zdaniem naukowców, znaleziska pochodzą z okresu bizantyjskiego, kiedy w VI wieku przebudowywane były mury obronne miasta.

Prace wykopaliskowe na stanowisku w Palmyrze - od 1980 r. znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO - prowadzi zespół archeologów na podstawie umowy o współpracy, zawartej między syryjską Generalną Dyrekcją Ruin i Muzeów a japońskim Instytutem Badań Archeologicznych w Narze.

Palmyra była położona na skrzyżowaniu szlaków handlowych między Mezopotamią a wybrzeżem Morza Śródziemnego. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu neolitu (2000 r. p.n.e.), ale samo miasto rozwinęło się w okresie hellenistycznym.

Znaczenie Palmyry wzrosło znacząco w czasach rzymskich (od I w. n.e.), a szczyt świetności miasta przypadł na drugą połowę III wieku, kiedy zostało stolicą królestwa założonego przez Odenata, wodza wojsk rzymskich na Wschodzie.

W 744 r. Palmyra została zburzona przez Arabów, a jej istnienie zakończyło trzęsienie ziemi. Obecnie Palmyra stanowi jeden z największych na świecie kompleksów wykopalisk o powierzchni około 50 hektarów.(PAP)

jot/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)