Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gronkiewicz-Waltz: na 10 kwietnia zgłoszono cztery manifestacje

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
#

bEiVdAid

# dochodzi wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego #

22.03. Warszawa (PAP/Media) - Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała we wtorek, że na rocznicę katastrofy smoleńskiej - 10 kwietnia - zgłoszono już cztery manifestacje. Jak oceniła, mają one na celu wyłączenie z ruchu Krakowskiego Przedmieścia na cały dzień.

"Są przewidziane manifestacje, ja je rejestruję; mają odpowiednią ochronę. Na 10 kwietnia są przewidziane cztery manifestacje(...) Jedna jest na 30 tys. zgłoszona, druga na 20 tys., jedna na 6, jeszcze jedna chyba na 10 tys. osób" - mówiła Gronkiewicz-Waltz we wtorek w radiu TOK FM.

bEiVdAif

Jak oceniła, zorganizowanie tylu demonstracji jednego dnia ma na celu wyłączenie z ruchu Krakowskiego Przedmieścia na cały dzień.

"Generalnie wygląda na to, że PiS organizuje - nie jako partia - cztery manifestacje po to, by przez cały dzień ok. kilkudziesięciu tysięcy ludzi było na Krakowskim Przedmieściu. Chodzi o to, by nie było możliwości przejazdu przez Krakowskie Przedmieście przez cały dzień, po to są robione w różnych porach zgłoszenia" - oceniła prezydent miasta.

Dodała, że zna nazwiska organizatorów, ale nie może ich ujawnić.

Pytana o usuwanie przez straż miejską zniczy sprzed Pałacu Prezydenckiego prezydent Warszawy powiedziała, że zgodnie z prawem jest to konieczne. Podkreśliła, że znicze, zdjęcia i wieńce nie są wyrzucane.

bEiVdAil

"My niczego nie wyrzucamy, wszystkie obrazki, wszystkie zdjęcia zawsze oddajemy BOR-owi. Nigdy nie jest wyrzucane żadne zdjęcie, ani żaden wieniec; to jest czysty wymysł" - przekonywała. Teraz PiS celowo eskaluje przed 10 kwietnia, przecież to ich wehikuł polityczny - oceniła Gronkiewicz-Waltz.

Do tych słów prezydent Warszawy odniósł się we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Krótko mówiąc, to my przyjeżdżamy i wyrzucamy płonące znicze, portret prezydenta i mojej bratowej do śmietnika" - ironizował.

"Jeszcze raz chciałem zapytać czy Donald Tusk by się ucieszył, gdyby jego świętej pamięci rodzice - matka, ojczym - ich zdjęcia wylądowały na śmietniku. To jest niebywały skandal. To, że PO zawsze odpowiada zarzutem agresji sama stosując agresję, to stara metoda" - powiedział prezes PiS.

Zdaniem prezydent stolicy, niemożliwe jest także wyznaczenie specjalnego miejsca na kwiaty i znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na terenie Pałacu Prezydenckiego. "To jest pas drogi, zgodnie z przepisami, jeśli zrobimy zamknięcie chodnika Krakowskiego Przedmieścia na tym terenie, to jak wjedzie delegacja do prezydenta?" - pytała.

bEiVdAim

W ubiegły wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wystosował list do prezydent Warszawy, w którym krytykował podległe jej służby miejskie, które według niego 10 marca wieczorem usuwały palące się znicze i kwiaty złożone przed Pałacem Prezydenckim. Zdaniem Błaszczaka służby miejskie dopuściły się działań "urągających pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej". Według niego 10 marca pracownicy służb odpowiedzialnych za porządek, w obecności funkcjonariuszy straży miejskiej gasili i usuwali palące się znicze i kwiaty złożone pod Pałacem Prezydenckim z okazji kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Na protesty zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim osób strażnicy miejscy reagowali dość agresywnie, a usuwanie wieńca i palących się zniczy określali jako: usuwanie +śmieci+" - napisał Błaszczak. (PAP)

wni/ tgo/ gma/

bEiVdAiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)