Notowania

wiadomości
07.06.2012 18:29

Gronkiewicz-Waltz: Warszawa jest w pełni gotowa na Euro

Wszystkie wymogi imprezy masowej zostały spełnione i Warszawa jest w pełni gotowa na Euro - powiedziała w czwartek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak mówiła, polska strona nie otrzymała stosownych dokumentów od Rosjan, którzy chcą manifestować 12 czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wszystkie wymogi imprezy masowej zostały spełnione i Warszawa jest w pełni gotowa na Euro - powiedziała w czwartek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak mówiła, polska strona nie otrzymała stosownych dokumentów od Rosjan, którzy chcą manifestować 12 czerwca.

"Na ten moment czekaliśmy 5 lat, od kiedy została ogłoszona decyzja o przyznaniu Polsce wraz z Ukrainą Euro" - powiedziała na konferencji prasowej prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Jesteśmy gotowi na 100 proc." - zapewniła.

Turniej Euro jak i Strefa Kibica w świetle polskiego prawa traktowane są jako impreza masowa, która wymaga spełnienia wielu rygorystycznych kryteriów. "Wymogi zostały spełnione, otrzymaliśmy wszystkie pozwolenia" - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

"Bezpieczna będzie Strefa Kibica. Mieszkańcy też nie muszą się obawiać, że np. nie uzyskają pomocy, normalnie będzie funkcjonować służba zdrowia" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent podziękowała wszystkim, którzy pracowali przy organizacji Euro, jak i przy budowie i przyszłej obsłudze Strefy Kibica na stołecznym Placu defilad.

Pytana przez dziennikarzy czy władze miejskie otrzymały jakieś dokumenty od kibiców rosyjskich, którzy chcą 12 czerwca w Dniu Rosji przemaszerować ulicami stolicy, odpowiedziała, że do tej pory nie. Jak podkreśliła, ze względu na przepisy, Rosjanie najpóźniej do piątku mają czas, aby zgłosić taki przemarsz.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor podkreśliła, że jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa miasto jest również przygotowane do turnieju. Przypomniała, że porządku w Warszawie będą pilnować policjanci, strażacy, Żandarmeria Wojskowa, wojsko oraz służby miejskie.

"Codziennie spotykamy się o 9 godz. w sztabie miejsko-wojewódzkim, a w dni meczowe będziemy się również spotykać po południu" - powiedziała. "Będziemy omawiać minioną dobę, jak i dzień bieżący. Przepływ informacji o tym co się dzieje w mieście jest natychmiastowy, tak samo jak reakcja poszczególnych służb" - zaznaczyła.

Pytana przez dziennikarzy czy służby otrzymują informacje o ewentualnych "ustawkach" polskich i rosyjskich kibiców, odpowiedziała, że "nie ma takiej informacji". "Te które do nas docierają mówią o pokojowym zachowaniu kibiców" - dodała. Zapewniła również, że odpowiednie służby prowadzą stały monitoring.

Gawor odniosła się także do odmownej decyzji, jaką podjęły służby miejskie wobec planowanej na 8 czerwca manifestacji Solidarności w Warszawie. "Powodem wydania naszego zakazu były względy bezpieczeństwa. Organizator planował swoją manifestację w godz. 12-23, przemieszczając się mostem Poniatowskiego, czyli tam gdzie będzie ten duży potok kibiców na Stadion Narodowy. Miał również zamiar chodzić wokół stadionu - tam, gdzie są drogi dojścia, drogi ewakuacyjne i dojazdowe dla służb. Uznaliśmy, że to był wyjątkowy powód, żeby wydać zakaz" - powiedziała.

Podczas konferencji prasowej zastępca prezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podkreślił, że czwartek jest szczególnym i wielkim dniem dla kibiców, sportowców, dla Warszawy i dla Polski. Przypomniał to, co udało się osiągnąć w stolicy od wydania decyzji o przyznaniu Polsce i Ukrainie prawa do organizacji Euro. "Mając zaległości po 45 latach komunizmu i chcąc sprostać temu zadaniu musieliśmy wykonać szereg inwestycji" - mówił.

Wojciechowicz wymienił m.in. inwestycje drogowe, takie jak węzeł Łopuszańska, węzeł Marsa. Przypomniał także o połączeniu kolejowym między Lotniskiem Chopina i Stadionem Narodowym, przebudowanym Dworcu Wschodnim oraz o wyremontowanym Dworcu Centralnym.

Dyrektor projektu z PKP Intercity Michał Wrzosek poinformował, że obecnie spółka posiada najwięcej wagonów w historii - 1700. Dodał również, że na Dworcu Centralnym został uruchomiony Bluetooth, który pozwoli otrzymywać na telefony komórkowe informacje o ofercie PKP.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Operacji Lotniskowych Lotniska Chopina Andrzej Ilków powiedział m.in., że w dniu meczu Polska-Grecja zostanie wykonanych ponad 500 operacji lotniczych, w tym 270 przylotów i 250 odlotów. "Otrzymaliśmy największą ocenę od UEFA i będziemy chcieli to udowodnić" - zaznaczył.

Dyrektor Biura Promocji Miasta Katarzyna Ratajczyk zaprosiła wszystkich przyjezdnych oraz mieszkańców Warszawy do otwartej w czwartek Strefy Kibica. Przypomniała, że będą tam odbywały się koncerty, spotkania z piłkarzami, przewidziano też atrakcje dla dzieci.

Na zakończenie konferencji australijscy tenorzy, którzy wieczorem wystąpią przed PKiN, wykonali piosenkę z repertuaru Louisa Armstronga "What a wonderful world" oraz kompozycje "Nessun Dorma" wykonywaną m.in. przez słynnych trzech tenorów Luciano Pavarottiego, Placida Domingo i Jose Carrerasa. (PAP)

mick/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz