Notowania

gronkiewicz-waltz
12.03.2010 15:12

Gronkiewicz-Waltz wręczyła medale długoletnim małżonkom

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz pierwszy wręczyła w piątek Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dotychczas stolica była jedynym miastem na Mazowszu, gdzie to odznaczenie było wręczane przez wojewodę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz pierwszy wręczyła w piątek Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dotychczas stolica była jedynym miastem na Mazowszu, gdzie to odznaczenie było wręczane przez wojewodę.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest cywilnym odznaczeniem państwowym przyznawanym przez prezydenta RP na wniosek wojewodów. Wyróżnienie to otrzymują pary, które przeżyły wspólnie co najmniej 50 lat w związku małżeńskim.

Medale dla par spoza stolicy wręczane są przez prezydentów miast, burmistrzów, starostów. Jak dotąd małżeństwom z Warszawy medale wręczał wojewoda mazowiecki. Od marca 2010 roku wręczane są przez prezydenta tego miasta.

"Medale przyznawane są na wniosek samych zainteresowanych bądź rodziny. W tym celu należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego skrócony odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego oraz kserokopie dowodów osobistych obojga jubilatów.

Dokumenty przekazywane są wojewodzie, który kieruje je do prezydenta RP. Zaakceptowane wnioski odsyłane są z powrotem do wojewody, od którego odbierają je osoby mogące wręczać medale (prezes rady ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz ich zastępcy, a także marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta).

W piątek ceremonia wręczenia medali przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz odbyła się w Pałacu Ślubów przy ul. Jezuickiej. Wyróżnienia odebrało 25 par małżeńskich.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie został ustanowiony ustawą z 17 lutego 1960 roku. Jest to odznaka w kształcie sześciopromiennej, srebrzonej gwiazdy z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie srebrzone róże. Na odwrotnej stronie umieszczony jest monogram RP z napisem: "za długoletnie pożycie małżeńskie".

W 2008 roku wojewoda mazowiecki odznaczył prawie 3,5 tys. warszawskich par. Rok później - ponad 4,2 tys.(PAP)

gdy/ itm/ dym/

Tagi: gronkiewicz-waltz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz