Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grudziądz: Wystawa prac Sigmunda Lipinsky'ego

0
Podziel się:

Wystawa prac niemieckiego grafika i malarza polskiego pochodzenia Sigmunda
Lipinsky'ego zostanie otwarta w piątek w Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
Zaprezentowane zostaną prace ofiarowane placówce przez wnuczkę artysty w ostatnich dziesięciu
latach.

bEEdQuHp

Wystawa prac niemieckiego grafika i malarza polskiego pochodzenia Sigmunda Lipinsky'ego zostanie otwarta w piątek w Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Zaprezentowane zostaną prace ofiarowane placówce przez wnuczkę artysty w ostatnich dziesięciu latach.

Lipinsky urodził się w 1873 r. w Grudziądzu i spędził w tym mieście dzieciństwo. W 1887 r. wraz z rodziną przeniósł się do Berlina, gdzie ukończył gimnazjum i Królewską Akademicką Wyższą Szkołę Sztuki. W 1902 r. przeprowadził się do Rzymu, w którym spędził większość życia i gdzie zmarł w 1940 r.

Ekspozycja będzie drugą wystawą prac Lipinsky'ego w Grudziądzu, które muzeum podarowała wnuczka artysty Donalella Episcopo-Lipinsky, spełniając wolę swojej matki Evy.

bEEdQuHr

Kierownik Działu Sztuki Muzeum im. ks. Władysława Łęgi Emilia Markot poinformowała PAP, że na wystawie organizowanej z okazji obchodzonej w tym rok 140. rocznicy urodzin Lipnsky'ego znajdzie się około 150 rysunków, szkiców i grafik z większego zbioru ofiarowanego przez Episcopo-Lipinsky w latach 2003-2013. Prace przedstawiają m.in. sceny rodzajowe o tematyce biblijnej, pejzaże miejskie, akty. Część ekspozycji stanowią szkice anatomiczne, obrazujące układ kości i mięśni człowieka.

W latach 2003-2013 Episcopo-Lipinsky ofiarowała grudziądzkiemu muzeum 225 rysunków, szkiców malarskich i grafik, a także pięć fotografii przedstawiających Lipinsky'ego i siedem planów architektonicznych dotyczących fresku artysty "Wkroczenie wojsk francuskich do Lubeki w 1806 r.", wykonanego w latach 1899-1900 w pałacu rodziny von Moltke w Krzyżowej. Zbiór uzupełniały katalogi wystaw.

Pierwsza wystawa prac Lipinsky'ego w grudziądzkim muzeum została zorganizowana w 130. rocznicę urodzin artysty w 2003 r. Wówczas zaprezentowano prace, które Episcopo-Lipinsky przekazała placówce w 2000 r. W zbiorze znalazły się 133 rysunki i szkice okresu studenckiego Lipinsky'ego.

Dzieła Lipinsky'ego znajdują się licznych muzeach, m.in. w Rzymie, Florencji, Londynie, Berlinie i Muzeum Narodowym w Warszawie. (PAP)

bEEdQuHx

rau/ abe/

bEEdQuHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)