Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grundtvig: wolontariat dorosłych szansą na zdobycie nowych kompetencji

0
Podziel się:

Polacy uważają, że wolontariat to głównie altruistyczna praca na rzecz
innych, tymczasem jest on też doskonałą okazją do rozwoju i zdobycia nowych kompetencji, także dla
osób starszych - przekonują przedstawiciele europejskiego programu Grundtvig.

Polacy uważają, że wolontariat to głównie altruistyczna praca na rzecz innych, tymczasem jest on też doskonałą okazją do rozwoju i zdobycia nowych kompetencji, także dla osób starszych - przekonują przedstawiciele europejskiego programu Grundtvig.

Program Grundtvig wspiera niezawodową edukację osób dorosłych i skierowany jest do działających w tym obszarze organizacji. W piątek w Warszawie zakończyła się konferencja Grundtviga na temat wolontariatu dorosłych.

"Wszyscy wiedzą, że wolontariat młodzieżowy służy uczeniu się, a nie tylko dawaniu czegoś światu. Nie wszyscy jednak identyfikują wolontariat osób dorosłych jako okazję do uczenia się" - oceniła w rozmowie z PAP Alina Respondek z Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji - Narodowej Agencji Programu Grundtvig.

Jak wyjaśniła, program Grundtvig pomaga organizować wolontariat dorosłych. "Jest wiele organizacji, które działają na rzecz wolontariatu młodzieżowego i one nie otwierają się na osoby dorosłe czy starsze. My przekonujemy, że dorośli wolontariusze mogą dawać coś innym dzięki swojemu doświadczeniu, np. mogą uczyć inne osoby lub organizacje, dla których pracują" - powiedziała.

Zaznaczyła, że starsi wolontariusze mają inne niż osoby młode kompetencje. "Dorosły wolontariusz jest przede wszystkim bardziej doświadczony życiowo. Seniorzy mają też więcej tolerancji na różne zachowania, mają więcej empatii, dzięki czemu na przykład doskonale sprawdzają się w pracy z osobami starszymi" - powiedziała.

Grundtvig dofinansowuje programy współpracy partnerskich organizacji z różnych krajów europejskich, zajmujących się edukacją dorosłych. Jedną z organizacji korzystających ze wsparcia programu jest działające w Krakowie stowarzyszenie "Akademia Pełni Życia", w którym na rzecz seniorów działają także inni seniorzy. Od sierpnia wspólnie z holenderską organizacją seniorów ANBO realizuje ono program "Rowery i przyjaciele".

Jak powiedziała PAP Barbara Kaszkur-Niechwiej, reprezentująca to stowarzyszenie na warszawskiej konferencji, w ramach programu seniorzy z Holandii przyjadą do Krakowa, by wspólnie z seniorami z Polski opracować propozycje wycieczek rowerowych po tym mieście, specjalnie dla osób starszych. Z kolei polscy seniorzy, którzy wyjadą do Holandii, będą uczyć posługiwania się komunikatorem internetowym Skype.

Kaszkur-Niechwiej oceniła, że zapotrzebowanie na wolontariat dla osób dorosłych jest w Polce ogromne. "Ludzie w średnim i starszym wieku chcą uczyć się wielu rzeczy, bo chcą brać udział w życiu na normalnych zasadach. Najstarsi uczestnicy prowadzonych przez nas kursów komputerowych mają 90 lat" - powiedziała.

"Absolutnym przebojem są nasze kursy laptopowe, ponieważ ostatnio dzieci często kupują swoim rodzicom laptopy, a oni nie bardzo wiedzą, jak ich używać. U nas uczą się głównie używania internetu i prowadzenia korespondencji, bo często mają dzieci za granicą" - powiedziała.

Jak dodała, na zajęciach komputerowych seniorzy uczą się też m.in. korzystania z bankowości internetowej oraz tworzenia stron www i prezentacji multimedialnych. "Akademia Pełni Życia" organizuje dla seniorów także kursy językowe, zajęcia z filozofii, literatury współczesnej.

"Uczestnikami naszych zajęć są na ogół osoby z wykształceniem co najmniej średnim. To osoby, które chciałyby coś zrobić ze swoim życiem, i zorientowały się, że edukacja jest najlepszym pomysłem na tę trzecią fazę życia" - powiedziała.

Rok 2011 został przez Komisję Europejską ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Z raportu Instytutu Spraw Publicznych (ISP) i CBOS z końca maja wynika, że 28 proc. Polaków deklaruje, że w ostatnich dwunastu miesiącach przynajmniej raz zaangażowało się w wolontariat za pośrednictwem różnego rodzaju instytucji i organizacji, lub działając na rzecz środowiska naturalnego. Natomiast, gdyby uwzględnić wolontariat bezpośredni - na rzecz konkretnych osób, odsetek ten wynosi 48 proc.

Z kolei 60 proc. respondentów stwierdza, że wolontariat nie cieszy się w ich kręgach dużym uznaniem.

Nazwa programu Grundtvig pochodzi od nazwiska Mikołaja Grundtviga (1783-1872) - duńskiego filozofa, poety, pedagoga i teologa, założyciela pierwszego uniwersytetu ludowego i autora koncepcji uczenia się przez całe życie. W piątek w Warszawie podsumowano trzydniową konferencję programu Grundtvig. (PAP)

mca/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)