Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grunwald: Uroczystości w 601. rocznicę bitwy

0
Podziel się:

Uroczystości w 601. rocznicę bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem
Krzyżackim odbyły się w sobotę na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. W apelu pod Pomnikiem
Grunwaldzkim, oprócz wojska, wzięli udział harcerze uczestniczący w Zlocie Wspólnoty Drużyn
Grunwaldzkich.

Uroczystości w 601. rocznicę bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim odbyły się w sobotę na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. W apelu pod Pomnikiem Grunwaldzkim, oprócz wojska, wzięli udział harcerze uczestniczący w Zlocie Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

Obecny na uroczystościach wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że to właśnie stąd, z Grunwaldu, dochodzi "mocny głos patriotycznego zwycięstwa, który porusza serca Polaków i Litwinów". "To oni stworzyli wspólnotę europejską. Tu zrodziła się jedna z największych europejskich potęg, która szanowała mniejszości i różnorodność" - podkreślił wiceszef rządu.

Podkreślił, że to poszanowanie różnorodności jest szczególnie ważne właśnie w tym roku, w którym obchodzona jest 601. rocznica bitwy, ponieważ Polska przewodzi obecnie Unii Europejskiej.

Podczas apelu wręczono medale i odznaki honorowe za zasługi dla kultury polskiej, które nadał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Srebrny Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis" otrzymał prezes Fundacji Grunwald, organizującej Dni Grunwaldu, Józef Podolak. Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymał reżyser corocznej inscenizacji bitwy Krzysztof Górecki. Odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali: Jarosław Struczyński, odgrywający od lat w inscenizacji rolę Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, oraz Jacek Szymański, odtwarzający postać króla Władysława Jagiełły.

Rycerstwo także przyznało swoje odznaczenia. Otrzymali je wójt gminy Grunwald Henryk Kacprzyk i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Apel zakończyło złożenie wieńców pod Pomnikiem Grunwaldzkim. O godz. 16 rozpocznie sie inscenizacja bitwy pod Grunwaldem.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, na Polach Grunwaldzkich jest bez porównania mniej ludzi. Organizatorzy wciąż mają nadzieję, że publiczność jeszcze dotrze na widowisko; spodziewają się 60-70 tys. osób.

W zeszłym roku, z okazji 600. rocznicy bitwy, do Grunwaldu przyjechało 200 tys. ludzi. Powstał chaos na drogach, a samochody utknęły w korkach. (PAP)

ali/ akuc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)