Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa EPL przyjęła "Deklarację poznańską" w sprawie zwalczania ubóstwa

0
Podziel się:

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Komitecie Regionów przyjęła w
piątek w Poznaniu "Deklarację poznańską", w której zachęca polityków i organizacje pozarządowe do
wspólnego zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Komitecie Regionów przyjęła w piątek w Poznaniu "Deklarację poznańską", w której zachęca polityków i organizacje pozarządowe do wspólnego zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Wyjazdowe posiedzenie grupy odbywało się pod hasłem "Dysproporcje terytorialne a wykluczenie społeczne - Wzmocnienie polityki spójności dla dobra wszystkich obywateli."

"Zwalczanie ubóstwa i wykluczenia wiąże się bezpośrednio z polityką spójności a my, jako Komitet Regionów, jesteśmy jednym z uczestników tej dyskusji. Poprzez przyjętą deklarację chcemy zwrócić uwagę na potrzebę wspierania tych, którym się w życiu nie powiodło" - powiedział marszałek Wielkopolski Marek Woźniak, wiceprzewodniczący Komisji Spójności Terytorialnej Komitetu Regionów.

W "Deklaracji poznańskiej" zapisano, że władze regionalne i lokalne powinny w jak największym stopniu angażować się w problem zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Deklaracja zachęca władze lokalne do wspierania rodziny, która jest "fundamentem harmonijnego i zrównoważonego rozwoju społeczeństwa". W dalszej części deklaracji politycy wnoszą, aby władze regionalne zwiększyły poziom inwestycji w edukację i szkolenia zawodowe, co ma służyć zwalczaniu ubóstwa, podkreślono też potrzebę wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Deklaracja wspomina o potrzebie wzmocnienia gospodarki społecznej i przedsiębiorstw społecznych, jako innowacyjnych narzędzi rozwoju lokalnego, których celem jest aktywizowanie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Specjalnie podkreślono w deklaracji sprawę doradztwa i pomocy dla tych obywateli, którzy zaciągają kredyty tak, aby znali oni konsekwencje ekonomiczne zadłużania się.

Politycy zaapelowali, by banki wykazywały się większą odpowiedzialnością przy udzielaniu kredytów oraz by organizowano kampanie informacyjne, aby obywatele byli świadomi kosztów ukrytych i kosztów obsługi produktów finansowych.

Przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej w Komitecie Regionów podczas posiedzenia w Poznaniu poznali też polskie osiągnięcia w dziedzinie zwalczania ubóstwa, w tym "Kartę Solidarności" i działalność Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka w Poznaniu, która zajmuje się opieką i pomocą dla osób bezdomnych czy długotrwale bezrobotnych.

Gościem konferencji był m.in. Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski, który przedstawił zamierzenia UE w dziedzinie zwalczania ubóstwa.

"Unijna strategia 2020 zakłada w tej dziedzinie kilka celów. Wśród nich jest zwiększenie aktywizacji zawodowej zwłaszcza młodzieży, rozwój badań i edukacji, jest wśród nich cel nr 5, który mówi o wyprowadzeniu 20 mln Europejczyków ze stanu ubóstwa" - powiedział podczas spotkania Lewandowski.

Europejska Partia Ludowa to największa grupa polityczna w obecnym Parlamencie Europejskim. Zrzesza chrześcijańskich demokratów, konserwatystów i inne ugrupowania polityczne centrum i centroprawicy z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Z polskich partii do EPL należą Platforma Obywatelska i PSL.

Komitet Regionów jest organem doradczym składającym się z przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych w krajach członkowskich. Konsultacji z Komitetem wymagają wszelkie decyzje UE związane z zagadnieniami takimi jak polityka regionalna, środowisko, edukacja i transport - wszystkie one dotyczą, bowiem władz lokalnych i regionalnych.

Komitet Regionów liczy 344 członków. Europejska Parta Ludowa ma w nim 130 delegatów.

W Komitecie zasiadają członkowie wybieralnych władz regionalnych lub lokalnych. Nominują ich rządy państw Unii, jednak w ramach Komitetu są całkowicie niezależni politycznie. Powoływani są przez Radę Unii Europejskiej na czteroletnią, odnawialną kadencję. Członkowie Komitetu muszą także posiadać mandat władz, które reprezentują, lub muszą być przed nimi politycznie odpowiedzialni.

Komitet Regionów wybiera spośród swych członków przewodniczącego na dwuletnią kadencję. Od lutego 2010 roku przewodniczącą jest Włoszka Mercedes Bresso. (PAP)

kpr/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)