Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa G20 będzie silniejsza. Zastąpi G8

0
Podziel się:

Zmieni się podział głosów w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Grupa G20 będzie silniejsza. Zastąpi G8
(PAP/EPA)

Liderzy państw G20 uzgodnili pierwszego dnia szczytu w Pittsburghu, że gremium to na stałe zastąpi G8 w roli głównego koordynatora światowej gospodarki.

Ustalili również nowy podział głosów w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który lepiej odzwierciedla rosnące znaczenie gospodarek wschodzących.

Decyzja o przekształceniu G20 w stałą radę ds. współpracy gospodarczej zostanie formalnie ogłoszona w piątek - oznajmił cytowany przez agencje anonimowy przedstawiciel amerykańskiej administracji. Jak wynika z jego wypowiedzi, G8 będzie się nadal spotykało w kwestiach istotnych dla tworzących to gremium państw, np. dotyczących bezpieczeństwa narodowego.

Co przyniesie szczyt G-20? Zobacz komentarze w Bloomberg TV:

Szczyt G20 poświęcony jest planom reformy struktury regulacyjnej rynków finansowych, w tym ograniczenia wpływu systemu wynagrodzeń w bankach na podejmowane przez pracowników ryzyko, a także kwestii globalnej nierównowagi finansowej oraz zmianom klimatycznym.
Koncepcję zinstytucjonalizowania G20 jako rady sprawującej pieczę nad światową gospodarką promował w szczególności premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

Sprzeciwiał się jej natomiast szef włoskiego rządu Silvio Berlusconi, który obecnie przewodniczy G8. Jak podkreślał, obie grupy państw powinny ze sobą ściśle współpracować, lecz nie powinno się zacierać różnic między nimi.
Grupę G8 tworzy siedem najbardziej uprzemysłowionych państw (Japonia, Francja, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, USA i Włochy) oraz Rosja. Z kolei w G20 reprezentowane są również największe gospodarki rozwijające się oraz Unia Europejska.

Przejęcie dotychczasowej roli G8 przez G20 wychodzi więc naprzeciw dążeniom takich krajów, jak Chiny czy Brazylia, które chcą mieć na arenie międzynarodowej pozycję adekwatną do wielkości swojej gospodarki.

Analogiczny wydźwięk mają zmiany w podziale głosów w ramach MFW. Liderzy G20 zgodzili się w czwartek, że wysoko rozwinięte kraje, które obecnie kontrolują Fundusz, oddadzą 5 proc. ogółu głosów na rzecz niedoreprezentowanych państw rozwijających się.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)