Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa Gwarant wznawia przygotowania do debiutu giełdowego

0
Podziel się

Grupa Gwarant, skupiająca zakłady produkujące m.in. dla motoryzacji,
górnictwa i budownictwa, wznowi w tym roku przygotowania do debiutu giełdowego. Firma mogłaby
trafić na parkiet najwcześniej w drugiej połowie roku - oceniają jej przedstawiciele.

bEiOgzYl

Grupa Gwarant, skupiająca zakłady produkujące m.in. dla motoryzacji, górnictwa i budownictwa, wznowi w tym roku przygotowania do debiutu giełdowego. Firma mogłaby trafić na parkiet najwcześniej w drugiej połowie roku - oceniają jej przedstawiciele.

"Przygotowanie do wprowadzenia na giełdę zajmie kilka miesięcy - wymaga m.in. gruntownej aktualizacji prospektu emisyjnego oraz nowego zdefiniowania strategii i planów rozwoju grupy. Od tego zależeć będzie kształt i wielkość potencjalnej emisji" - powiedział w czwartek PAP rzecznik grupy Witold Jajszczok.

Gwarant był już przygotowany do debiutu giełdowego na przełomie 2007 i 2008 roku. W październiku 2007 prospekt emisyjny grupy został złożony w Komisji Nadzoru Finansowego, ale do debiutu nie doszło z powodu kryzysu na rynkach finansowych. W lutym 2008 r. Komisja przyjęła wniosek Gwaranta o zawieszenie postępowania zatwierdzającego prospekt.

bEiOgzYn

W ubiegłym roku grupa Gwarant zaniechała planów publicznej emisji w związku z trudną sytuacją rynkową. Chodzi przede wszystkim o straty dwóch spółek grupy, związane z opcjami walutowymi oraz spadek sprzedaży, wywołany kryzysem gospodarczym. Dotknął on szczególnie zakłady grupy kooperujące z motoryzacją, hutnictwem i budownictwem.

Po 11 miesiącach minionego roku przychody grupy (ok. 750 mln zł) były o prawie jedną czwartą mniejsze od osiągniętych w tym samym czasie 2008 r. Grupa osiągnęła 33 mln zł zysku na sprzedaży (o połowę więcej niż przed rokiem), zamknęła jednak rok stratą netto.

Jajszczok przyznał, że w grupie pojawiają się trudności z regulowaniem zobowiązań, co nie zmienia faktu, że Gwarant postrzega swoją sytuację jako stabilną.

"Mamy stale rosnącą nadwyżkę należności z tytułu sprzedaży towarów i usług nad zobowiązaniami z tego tytułu. Ponadto firmy grupy zostały w 2009 r. głęboko zrestrukturyzowane kosztowo, co znacząco poprawiło efektywność. Nasze firmy mają też coraz bogatsze portfele zamówień" - zapewnił rzecznik.

bEiOgzYt

Jego zdaniem, prognozy na 2010 rok, uwzględniające poziom zleceń na pierwszy kwartał, są optymistyczne. Firma zapewnia również, że problem opcji walutowych został już w 90 procentach rozwiązany umowami zawartymi z bankami i nie stanowi zagrożenia dla istnienia firmy.

"Znacząca część zobowiązań opcyjnych została już rozliczona i nie będzie miała wpływu na sytuację finansową grupy w 2010 r." - ocenił Jajszczok.

Rzecznik zdementował informację, jakoby grupa zamierzała sprzedać Rybnicką Fabrykę Maszyn Ryfama, dochodową i jedną z ważniejszych w grupie. Przyznał, że rozważano samodzielny debiut Ryfamy na giełdzie, ostatecznie zdecydowano jednak o wznowieniu przygotowań do debiutu całej grupy.

Śląska grupa Gwarant jest producentem m.in. konstrukcji stalowych, odlewów, instalacji przemysłowych i armatury, części dla motoryzacji, maszyn górniczych. Najważniejsze spółki tej grupy to: Rybnicka Fabryka Maszyn Ryfama, Odlewnia Żeliwa w Zawierciu, Kuźnia Jawor, Zakłady Urządzeń Galwanicznych i Lakierniczych ZUGiL, Huta Małapanew i związane z nią mniejsze firmy, Fabryka Urządzeń Mechanicznych Chofum oraz Andoria-Mot.

bEiOgzYu

Spółki grupy zatrudniają obecnie ok. 5,5 tys. osób wobec 6,5 tys. rok temu. W minionym roku zwolnienia przeprowadzono głównie w spółkach ZUGiL, Odlewnia Żeliwa i Huta Małapanew. (PAP)

mab/ pad/ gma/

bEiOgzYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)