Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa posłów złożyła wniosek o komisję w sprawie szczytu UE

0
Podziel się:

#
doch. informacja, że pod wnioskiem podpisała się też posłanka Solidarnej Polski
#

# doch. informacja, że pod wnioskiem podpisała się też posłanka Solidarnej Polski #

05.12. Warszawa (PAP) - Grupa posłów - PiS i SP - zasiadających w sejmowej Komisji ds. UE złożyła w poniedziałek wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia tej komisji. Chcą, żeby szef MSZ poinformował, jakie deklaracje rząd zamierza złożyć na szczycie Unii Europejskiej 8-9 grudnia.

Pismo skierowane jest do szefowej komisji Agnieszki Pomaski (PO). Posiedzenie komisji, według grupy posłów, musiałoby się odbyć najpóźniej w środę, gdyż na czwartek i piątek, 8-9 grudnia, zaplanowany jest szczyt przywódców UE w Brukseli.

Pomaska powiedziała PAP, że do wtorku jest poza Polską, a wniosek rozpatrzy po powrocie. "Na zwołanie posiedzenia mam 30 dni. Ze względu na kalendarz przed szczytem będzie to trudne" - powiedziała.

O wniosku poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe PiS. Również Marzena Wróbel (Solidarna Polska) poinformowała PAP, że pod wnioskiem się podpisała.

Wnioskodawcy chcą poznać oficjalne stanowisko rządu RP wobec ostatnich deklaracji przywódców Niemiec i Francji. Prezydent Nicolas Sarkozy i kanclerz Angela Merkel powiedzieli w poniedziałek w Paryżu, że Francja i Niemcy chcą uzdrowić strefę euro przez zmianę traktatów UE, ale dopuszczają umowę między państwami eurogrupy, otwartą dla innych państw.

Według tych polityków, podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu przedstawiciele rządu "zdawkowo i wymijająco" odnieśli się do "propozycji fundamentalnych dla suwerenności zmian traktatowych", a premier Donald Tusk w expose pominął zagadnienia polityki zagranicznej.

"Dobry obyczaj polityczny przyjęty nie tylko w Polsce, ale i we wszystkich demokratycznych państwach świata nakazuje, by w przypadku przekazywania znacznej części kompetencji państwa organizacji międzynarodowej rząd zasięgnął opinii parlamentu. Polscy posłowie zostali przez przedstawicieli rządu potraktowani lekceważąco, odmówiono im prawa do wysłuchania informacji o treści postulowanych zmian" - argumentuje konieczność zwołania posiedzenia grupa posłów.

Na szczycie Unii omawiane będą kwestie przyszłości Wspólnoty, kryzysu zadłużenia w strefie euro oraz projekty zmian traktatu UE wzmacniające zarządzanie gospodarcze eurolandu i dyscyplinę finansów publicznych. (PAP)

tgo/ ann/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)