Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupiński : ustawy priorytetowe chcemy przyjąć do końca czerwca

0
Podziel się

Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński poinformował PAP, że spośród 36
priorytetowych rządowych projektów ustaw w pierwszej kolejności do Sejmu trafią m.in. te dotyczące
zniesienia NIP, odwróconego kredytu hipotetycznego, dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego i
funduszu kolejowego.

bEikwGUR

*Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński poinformował PAP, że spośród 36 priorytetowych rządowych projektów ustaw w pierwszej kolejności do Sejmu trafią m.in. te dotyczące zniesienia NIP, odwróconego kredytu hipotetycznego, dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego i funduszu kolejowego. *

Zdecydowana większość ustaw priorytetowych ma zostać przyjęta do końca czerwca tego roku.

"W pierwszej kolejności do Sejmu powinny spływać ustawy dotyczące m.in. zniesienia NIP, odwróconego kredytu hipotecznego, a także ograniczania wysokość długu i deficytu jednostek samorządu terytorialnego, projekt ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz kilka istotnych ustaw deregulacyjnych" - powiedział PAP Grupiński.

bEikwGUT

Jak dodał, bardzo ważna z punktu widzenia wszystkich obywateli będzie ustawa o tzw. domenie publicznej. "Będą też ustawy o funduszu stabilizacyjnym i funduszu kolejowym - ta ostatnia pozwoli lepiej wspierać finansowo inwestycje kolejowe. Za ważną uważam też zmianę ustawy o języku migowym" - zaznaczył.

Wymienione przez Grupińskiego projekty ustaw mają zostać przyjęte przez rząd w marcu i kwietniu. "W Sejmie powinny się pojawić w kwietniu i maju" - poinformował wiceszef klubu PO.

Grupiński podkreślił, że ogłoszony przez rząd plan prac nie oznacza, że Platforma nie będzie składała w Sejmie projektów klubowych. "Pewne pomysły klubowe będą się na pewno pojawiały. W tej chwili pracujemy m.in. nad projektem dotyczącym traktowania zwierząt" - powiedział polityk PO.

Jak dodał, w rządowym planie legislacyjnym na rok 2011 jest w sumie około setki projektów ustaw (z czego 36 priorytetowych), ponad czterdzieści projektów wprowadza elementy prawa europejskiego, jest też kilka projektów wdrażających wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

bEikwGUZ

Jak mówił Grupiński, spośród najważniejszych ustaw z tzw. jesiennej ofensywy legislacyjnej - 7 podpisał już prezydent Bronisław Komorowski, 7 kolejnych zostało uchwalone przez Sejm, a 12 jest w trakcie prac.

"Robiąc ofensywę legislacyjna, staraliśmy się nie rozbudowywać nadmiernie pakietów ustaw - chcemy upraszczać prawo, likwidować zjawisko prawa powielaczowego - czyli że rosną ustawy, do nich rozporządzenia, a obywatele gubią się w gąszczu przepisów. Po to wprowadzamy projekty deregulacyjne, żeby nie licytować się na liczbę ustaw" - podkreślił wiceszef klubu PO.

We wtorek kancelaria premiera opublikowała plan legislacyjny rządu na 2011 rok, który zawiera listę 96 projektów ustaw i 41 założeń do projektów ustaw. Premier Donald Tusk zwrócił się do ministrów swojego gabinetu, aby wytypowali i skoncentrowali się na kilku najważniejszych projektach - w ten sposób powstała lista priorytetów - 36 priorytetowych projektów ustaw i 25 założeń do projektów ustaw.

Marta Tumidalska (PAP)

bEikwGVa

laz/ par/ bk/

bEikwGVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)