Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 22:04

Gruzińska Cerkiew krytykuje nowe przepisy

Gruzińska Cerkiew prawosławna ostro skrytykowała w środę nowe przepisy, dopuszczające uznanie w świetle prawa innych wyznań religijnych i organizacji w Gruzji. Dotychczas inne wyznania mogły zarejestrować się w tym kraju jako organizacje pozarządowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Gruzińska Cerkiew prawosławna ostro skrytykowała w środę nowe przepisy, dopuszczające uznanie w świetle prawa innych wyznań religijnych i organizacji w Gruzji. Dotychczas inne wyznania mogły zarejestrować się w tym kraju jako organizacje pozarządowe. *

Legislacja ta jest "sprzeczna z interesem Kościoła i kraju" - ocenił w komunikacie na internetowej stronie Cerkwi patriarcha Eliasz II, który w Gruzji cieszy się bardzo dużym szacunkiem.

"Uważamy, że pociągnie to za sobą negatywne konsekwencje w bliskiej przyszłości i że władze będą musiały ponieść ich konsekwencje" - czytamy w komunikacie.

We wtorek gruziński parlament przyjął ustawę, która pozwala innym wyznaniom uzyskać legalny status w Gruzji jako religia.

"Gruzja jest krajem wieloetnicznym, wielowyznaniowym i wszyscy obywatele, niezależnie od wyznawanej religii, powinni mieć te same prawa" - oświadczył deputowany partii rządzącej, która ustawę przygotowała, Nugzar Ciklauri. Dodał, że Cerkiew zachowa specjalny status, gwarantujący jej pewne przywileje fiskalne.

W środę ewangelicki Kościół baptystów wyraził zadowolenie z nowej ustawy. Bp Rusudan Gociridze podkreślił w lokalnych mediach, że liczne "grupy religijne w Gruzji domagały się od lat prawa rejestracji".

Ale partie opozycyjne zaapelowały do prezydenta Micheila Saakaszwilego, by ustawę zawetował, uważając, że najpierw należałoby przeprowadzić konsultacje społeczne w tej delikatnej kwestii.

Przeciwko ustawie protestowało też kilkadziesiąt osób, zgromadzonych przed cerkwią niedaleko siedziby parlamentu. (PAP)

klm/ ro/

9343857

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz