Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja: Abchazja wybiera parlament

0
Podziel się:

TASS) - Mieszkańcy Abchazji, gruzińskiego prorosyjskiego regionu
separatystycznego, wybierali w sobotę parlament. W lutym doszło do zamachu na prezydenta Abchazji
Aleksandra Ankwaba, który wyszedł z niego bez szwanku.

TASS) - Mieszkańcy Abchazji, gruzińskiego prorosyjskiego regionu separatystycznego, wybierali w sobotę parlament. W lutym doszło do zamachu na prezydenta Abchazji Aleksandra Ankwaba, który wyszedł z niego bez szwanku.

W tej liczącej 240 tysięcy mieszkańców republice o 35 miejsc w parlamencie ubiegało się 148 kandydatów. Uprawnionych do głosowania było prawie 150 tys. wyborców.

Parlament, wybierany na pięcioletnią kadencję, zdominowany jest obecnie przez rządzącą partię Zjednoczona Abchazja. W wyborach uczestniczyły łącznie cztery partie. Głosowanie zakończyło się o godzinie 20 czasu moskiewskiego (17 czasu polskiego).

Jak podaje ITAR-TASS, na wybory w Abchazji przyjechało prawie 50 międzynarodowych obserwatorów z 9 krajów.

Prokurator generalny Abchazji Safarbej Mikanba poinformował w sobotę, że nie otrzymał żadnych skarg na nieprawidłowości podczas głosowania.

Aleksandr Ankwab został wybrany na prezydenta separatystycznej Abchazji pod koniec sierpnia ubiegłego roku, po śmierci jego poprzednika Siergieja Bagapsza.

22 lutego prezydencki konwój ostrzelano z granatnika i karabinu maszynowego na drodze prowadzącej z Gudauty do leżącego nad Morzem Czarnym Suchumi, stolicy Abchazji. Konwój musiał się zatrzymać, gdyż na drodze, którą jechał, nieznani sprawcy zdetonowali ładunek wybuchowy. Ankwab nie ucierpiał w zamachu, ale zginęli dwaj jego ochroniarze.

Abchazja i druga separatystyczna republika Gruzji, Osetia Południowa, o którą w sierpniu 2008 r. Gruzja i Rosja stoczyły kilkudniową wojnę, zostały uznane przez Rosję za niepodległe państwa. Ten ich status uznały też: Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Reszta świata uważa obie republiki za część Gruzji.

Rosja wystąpiła na początku marca do Gruzji z propozycją wznowienia stosunków dyplomatycznych, zerwanych wskutek wojny w 2008 r. Gruzja odrzuciła ją, podkreślając, że gdy Rosja będzie gotowa zaprzestać okupacji Abchazji i Osetii Południowej, nie będzie wtedy przeszkód, aby wznowić stosunki. (PAP)

jo/ mc/

10967682 10967732

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)