Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gruzja: Dwa lata po wojnie z Rosją Saakaszwili trzyma się mocno

0
Podziel się

Dwa lata po krótkiej wojnie z Rosją w sierpniu 2008 roku prezydent
Gruzji Micheil Saakaszwili, pomimo silnego spadku popularności, pozostaje u władzy i coraz
bardziej umacnia więzi z Zachodem - napisała w czwartek agencja AFP.

bEiQbwrV

*Dwa lata po krótkiej wojnie z Rosją w sierpniu 2008 roku prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, pomimo silnego spadku popularności, pozostaje u władzy i coraz bardziej umacnia więzi z Zachodem - napisała w czwartek agencja AFP. *

Po konflikcie rozpoczętym w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 gruzińską ofensywą na separatystyczną, prorosyjską Osetię Południową, wielu ekspertów zastanawiało się nad przyszłością prezydenta Saakaszwilego.

Jednak jego reputacja jako reformatora demokratycznego po dojściu do władzy w 2004 roku w wyniku rewolucji róż ucierpiała z powodu prześladowania opozycji gruzińskiej w 2007 roku.

bEiQbwrX

Jednak dziś Saakaszwili znacznie polepszył swój wizerunek i kontynuuje rozwijanie więzi z Zachodem.

"Po wojnie wrażenie ogólne było takie, że popełnił on wielki błąd, co może go kosztować utratę stanowiska. Jednak do tego nie doszło i ma obecnie pozycję silniejszą niż można by sobie wyobrazić po wojnie" - uważa Svante Cornell, dyrektor sztokholmskiego Instytutu ds. Kaukazu i Azji Środkowej.

"Na zewnątrz jest on co najmniej tak silny jak przed wojną i choć jego pozycja międzynarodowa ucierpiała w wyniku wojny, Zachód jest obecnie przekonany, że jest od przywódcą poważnym" - dodaje Gia Nodia, politolog z uniwersytetu w Tbilisi.

W ostatnich miesiącach sekretarz stanu USA Hillary Clinton i francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner złożyli wizyty w Tbilisi.

bEiQbwsd

"Po wojnie część zachodnich przywódców przyjęła wobec Saakaszwilego postawę wyczekującą, lecz teraz widzą, że ma on wystarczająco silną władzę, a Gruzja, pomimo problemów, realizuje plan reform" - uważa Nodia.

"Przedtem byliśmy w permanentnym stanie kryzysu, przed-kryzysu i po-kryzysu; to się już skończyło. Obecnie mamy najlepszy okres, jakiego nie mieliśmy od wielu lat" - uważa pragnący pozostać anonimowy doradcza prezydenta Saakaszwilego.

Jednak eksperci uważają, że wielu zachodnich polityków jest zaniepokojonych autokratycznymi tendencjami w Gruzji, w tym pogłoskami, że Saakaszwili, podobnie jak jego zaprzysięgły wróg Władimir Putin, chciałby po zakończeniu drugiej kadencji prezydenckiej zostać premierem.

W następstwie pięciodniowej wojny Gruzji z siłami rosyjskimi niepodległość ogłosiły wspierane przez Moskwę dwie separatystyczne republiki gruzińskie: Osetia Południowa i Abchazja. (PAP)

bEiQbwse

jo/ ro/

6732196

bEiQbwsy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)