Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gruzja nie boi się zbliżenia Ukrainy z Rosją

0
Podziel się

Tbilisi jest zadowolone, że Kijów nie uznaje Osetii Płd. i Abchazji.

Gruzja nie boi się zbliżenia Ukrainy z Rosją
(ec.europa.eu)
bDHReEvF

_ - Gruzja jest wdzięczna Kijowowi za to, że nie uznaje niepodległości Abchazji i Osetii Południowej _- oświadczył minister spraw zagranicznych Gruzji Grigol Waszadze (na zdjęciu).

_ - Zbliżenie Ukrainy z jakimkolwiek państwem trzecim nie stanowi żadnego zagrożenia dla stosunków ukraińsko-gruzińskich _ - powiedział minister po rozmowach z szefem ukraińskiej dyplomacji Kostiantynem Hryszczenką.

Waszadze podkreślił, że ocieplenie w relacjach między Rosją a Ukrainą jest suwerennym prawem tych dwóch państw.

bDHReEvH

_ - Czym bliższe będą stosunki między państwami regionu, tym więcej będzie stabilizacji i bezpieczeństwa _ - zaznaczył szef MSZ Gruzji.

Waszadze wyraził jednocześnie wdzięczność władzom ukraińskim za to, że popierają integralność terytorialną jego kraju._ - Chciałbym podziękować prezydentowi Ukrainy (Wiktorowi Janukowyczowi) i ministrowi Hryszczence za ich oświadczenia w sprawie jedności terytorialnej Gruzji _ - oświadczył.

W ubiegłym tygodniu, podczas konferencji prasowej z okazji 100 dni swej prezydentury, Wiktor Janukowycz oznajmił, że Ukraina nie uzna niepodległości zbuntowanych republik na terenie Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej.

_ - Nigdy nie traktowałem ani Abchazji, ani Osetii Południowej, ani Kosowa jako niepodległych państw. Byłoby to złamaniem międzynarodowych norm, zgodnie z którymi naruszenie jedności terytorialnej jakiegoś państwa jest zakazane. Nie mamy prawa uznawać takich procesów _ - powiedział ukraiński prezydent.

bDHReEvN

W połowie maja w podobnym tonie wypowiadał się także minister Hryszczenko.

_ - Dla nas integralność terytorialna i nienaruszalność granic pozostaje kwestią zasadniczą. Koniec, kropka _ - oświadczył w odpowiedzi na pytanie, czy jest rozważana możliwość uznania przez Ukrainę niepodległości Abchazji i Osetii Południowej.

Oba regiony oderwały się od Gruzji w latach 90. i od tego czasu przy nieformalnym wsparciu Rosji budowały własną niezależność i instytucje quasi-państwowe. Po wojnie rosyjsko-gruzińskiej w roku 2008 Moskwa uznała niepodległość obu terytoriów, a w ślad za nią zrobiły to Nikaragua, Wenezuela i Nauru - najmniejsza republika świata, położona na wyspie o tej samej nazwie w Oceanii.
Większość państw świata uważa Abchazję i Osetię Południową za część Gruzji.

ZOBACZ TAKŻE:

bDHReEwi
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)