Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja: Około 10 tysięcy zwolenników prezydenta na wiecu w Tbilisi

0
Podziel się:

Około 10 tysięcy zwolenników i przedstawicieli byłej partii
rządzącej Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego przybyło w
piątek na wiec w centrum Tbilisi w obronie prozachodniego kursu kraju. Na wiecu pojawił się też
prezydent.

Około 10 tysięcy zwolenników i przedstawicieli byłej partii rządzącej Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego przybyło w piątek na wiec w centrum Tbilisi w obronie prozachodniego kursu kraju. Na wiecu pojawił się też prezydent.

To, jak pisze AFP, pierwsza akcja protestu przeciwko premierowi Bidzinie Iwaniszwilemu. Opozycja spod znaku ZRN zarzuca nowym władzom, że chcą zawrócić z proeuropejskiej drogi, premier kategorycznie temu zaprzecza.

ZRN przegrał w październiku wybory parlamentarne z blokiem Gruzińskie Marzenie miliardera Bidziny Iwaniszwilego, który został premierem. Prerogatywy prezydenta Gruzji osłabiły też zmiany w konstytucji; niedawno weszła w życie poprawka do ustawy zasadniczej, która pozbawia prezydenta prawa do dymisjonowania rządu bez zgody parlamentu i do rozwiązywania parlamentu.

Przedstawiciel mniejszości parlamentarnej Dawit Bakradze podziękował zgromadzonym za liczne przybycie, mówiąc, że świadczy to, iż "pogłoski o śmierci ZRN były przesadzone". Podkreślił, że "w końcu Gruzja ma silną, konstruktywną, odpowiedzialną i patriotyczną opozycję".

Inny mówca na wiecu, deputowany ZRN Serżo Ratiani, uznał za "niewybaczalny błąd" uwagi premiera Iwaniszwilego na temat wojny z Rosją w 2008 r.

W ubiegłym tygodniu premier Bidzina Iwaniszwili opowiedział się za śledztwem w sprawie okoliczności wojny z Rosją o Osetię Płd. Wyjaśnił, że uważa za "absolutnie nieusprawiedliwione wprowadzenie wojsk w stan gotowości bojowej i rozpoczęcie działań wojennych, zanim Rosja przekroczyła granice Gruzji". Wcześniej minister sprawiedliwości Gruzji Tia Culukiani oświadczyła, że władze planują nowe dochodzenie w sprawie wojny; nie wykluczyła konieczności przesłuchania Saakaszwilego i innych przedstawicieli ówczesnych władz.(PAP)

mmp/ mc/

13640527 13641751 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)