Notowania

gaz
25.01.2009 20:13

Gruzja: Po pięciu miesiącach gaz znów popłynął do Osetii Płd.

Po pięciu miesiącach przerwy do stolicy Osetii Południowej Cchinwali znów popłynął rosyjski gaz - potwierdziły w niedzielę władze tego separatystycznego regionu Gruzji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po pięciu miesiącach przerwy do stolicy Osetii Południowej Cchinwali znów popłynął rosyjski gaz - potwierdziły w niedzielę władze tego separatystycznego regionu Gruzji.

Już w czwartek gruzińska wiceminister energetyki Nino Enukidze zapowiedziała, że przez naprawiony właśnie rurociąg Agara- Cchinwali gaz popłynie w ciągu paru dni, ponieważ "decyzja w tej sprawie została podjęta".

Rurociąg został uszkodzony w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku.

Rosja i władze Osetii Południowej oskarżały od dłuższego czasu Gruzję, że uniemożliwia przepływ gazu przez swe terytorium. Niedawno zarzuciły rządowi w Tbilisi "nieludzkie podejście do sprawy", ponieważ temperatury w tym regionie Kaukazu spadły poniżej zera.

Wiceminister Enukidze ze swej strony powtarzała, że nie można przesyłać gazu, dopóki rurociąg nie zostanie naprawiony przez gruzińskich specjalistów na odcinku biegnącym przez Gruzję. W sobotę oświadczyła, że gazociąg jest już sprawny.

5 grudnia szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow zwrócił się do OBWE o podjęcie działań w celu uniknięcia "katastrofy humanitarnej" z powodu braku dostaw gazu do Osetii Południowej.

Minister spraw zagranicznych przewodniczącej obecnie OBWE Grecji Dora Bakojannis powiedziała w niedzielę, że zwróciła się do rządu Gruzji i władz w Cchinwali, aby "uczyniły wszystko, co w ich mocy dla rozwiązania powstałego problemu humanitarnego". (PAP)

ik/ ap/

Tagi: gaz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz