Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja zapowiada rozwiązanie sprawy Osetii Południowej w ciągu kilku miesięcy

0
Podziel się:

Prezydent Gruzji Micheil
Saakaszwili zapowiedział we wtorek rozwiązanie konfliktu w Osetii
Południowej w ciągu najbliższych miesięcy i ostrzegł przywódcę tej
separatystycznej republiki, że jego dni u władzy są policzone.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zapowiedział we wtorek rozwiązanie konfliktu w Osetii Południowej w ciągu najbliższych miesięcy i ostrzegł przywódcę tej separatystycznej republiki, że jego dni u władzy są policzone.

"Rozwiązanie konfliktu w Osetii Południowej jest kwestią krótkiego czasu, kwestią kilku miesięcy. Chciałbym też ostrzec towarzysza Kokojewa, że jego czas się kończy" - powiedział Saakaszwili na konferencji prasowej w stolicy Azerbejdżanu Baku, kierując ostrzeżenie do prorosyjskiego przywódcy republiki Eduarda Kokojty (Kokojewa).

Prezydent oświadczył też, że rozpocznie negocjacje z powołaną w kwietniu czasową administracją Osetii Południowej, popierającą władze w Tbilisi. Na jej czele stoi Dmitrij Sanakojew, dobrze widziany w stolicy, jako cieszący się znacznym poparciem społecznym wśród ludności etnicznie osetyjskiej. Był on wcześniej "premierem" Osetii Południowej, lecz został odsunięty przez Eduarda Kokojty; jest świetnie zorientowany w realiach politycznych separatystyczej republiki.

Prezydent zadeklarował, że Gruzja zgodzi się na autonomię Południowej Osetii, i obiecał, że przedstawiciele osetyjskiej mniejszości znajdą się w centralnych władzach i parlamencie. "Damy Osetyjczykom wszystko, czego chcą, w ramach gruzińskiego państwa" - dodał.

Abchazja i Osetia Południowa zerwały związki z Tbilisi na początku lat 90. Pragną uznania swej niezależności na arenie międzynarodowej. Utrzymują, że ich sprawie pomogłoby przyznanie niepodległości Kosowu - zamieszkanej w ponad 90 proc. przez Albańczyków prowincji Serbii.

Rosja, która wspiera dwa separatystyczne regiony Gruzji, dotychczas wstrzymywała się z uznaniem ich niezależności czy też rozpatrzeniem ich wniosków o przyłączenie się do Moskwy.

Saakaszwili brał udział w Baku w obradach organizacji GUAM, która powstała w październiku 1997 roku, jako swego rodzaju przeciwwaga dla dominacji Rosji na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw. W kwietniu 1999 roku do Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii przyłączył się Uzbekistan (od tego czasu stowarzyszenie nosiło nazwę GUUAM), który jednak w 2002 r. zaprzestał działalności w tej strukturze. Dwa lata temu GUUAM ponownie przekształcił się w GUAM.

Honorowym gościem szczytu GUAM w Baku był prezydent Lech Kaczyński. (PAP)

jo/ mc/

7470 7583 Int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)