Notowania

warszawa
27.08.2009 16:00

Grybauskaite w Warszawie będzie rozmawiać o UE, Gruzji, Ukrainie

Nowy polityczny sezon w Unii Europejskiej, współpraca z Gruzją i Ukrainą oraz polsko-litewska współpraca gospodarcza będą głównymi tematami, które poruszy prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas piątkowej, pierwszej wizyty w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowy polityczny sezon w Unii Europejskiej, współpraca z Gruzją i Ukrainą oraz polsko-litewska współpraca gospodarcza będą głównymi tematami, które poruszy prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas piątkowej, pierwszej wizyty w Warszawie.

W czwartek na spotkaniu z dziennikarzami polskich mediów na Litwie prezydent, odnotowując, że obecne stosunki obu krajów są najlepsze w ciągu minionych 100 lat, zadeklarowała, iż jej celem jest "konstruktywna kontynuacja tej współpracy".

"Strategiczne partnerstwo powinno być wypełnione treścią, a nie symbolami" - zaznaczyła Grybauskaite, odmawiając odpowiedzi, czy w jej ocenie dotychczasowe partnerstwo strategiczne obu krajów miało jedynie wymiar symboliczny.

Zdaniem litewskiej prezydent konstruktywna polsko-litewska współpraca i strategiczne partnerstwo powinny przede wszystkim mieć odzwierciedlenie "w tworzeniu wspólnej europejskiej polityki energetycznej, w energetycznej integracji Polski, regionu Morza Bałtyckiego z Europą Zachodnią".

Dalia Grybauskaite zapowiedziała, że w Warszawie będzie rozmawiać o możliwości realizacji litewsko-polsko-łotewsko-estońskiego projektu budowy na Litwie nowej elektrowni atomowej, a także budowy polsko-litewskiego mostu energetycznego.

Prezydent powtórzyła, że generalnie nie jest przeciwna projektowi budowy nowej siłowni jądrowej, ale chce mieć więcej wiarygodnych informacji co do możliwości realizacji tego projektu. Zaznaczyła przy tym, że budowie elektrowni na Litwie nie przeszkodzi fakt, że nowe siłownie jądrowe, tuż przy granicy litewskiej, zamierzają budować Rosja w obwodzie kaliningradzkim i Białoruś.

"Prognozy wskazują, że w 2018-2020 w naszym regionie zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie ogromne" - powiedziała prezydent Litwy.

Problemem w stosunkach polsko-litewskich, zdaniem Dalii Grybauskaite, są nierozstrzygnięte kwestie mniejszości narodowych, m.in. pisowni nazwisk polskich i polskiego nazewnictwa ulic.

W ocenie prezydent "te kwestie mają charakter polityczny, a ich rozwiązanie zależy od dobrej woli politycznej".

"Opowiadam się za pozytywnym rozstrzygnięciem wszystkich kwestii dwustronnych dotyczących mniejszości narodowych, przy zachowaniu wzajemnego szacunku" - powiedziała prezydent.

Wizyta Dalii Grybauskaite w Warszawie będzie jednodniowa. "Lubię konkretne, rzeczowe i krótkie wizyty" - przyznała prezydent Litwy.

W Warszawie spotka się z prezydentem i premierem Polski, odwiedzi też Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Mówiono mi, że muszę koniecznie to muzeum odwiedzić. Tym bardziej że zbliża się 70. rocznica wybuchu wojny" - powiedziała Dalia Grybauskaite.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ kar/ bk/

Tagi: warszawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz