Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gtrecja: Siódmy strajk generalny

0
Podziel się

Czwartek był w Grecji dniem siódmego w tym roku strajku generalnego
przeciwko rządowym planom cięć oszczędnościowych. Kolejny protest był skierowany głównie przeciwko
reformie emerytalnej.

bEhcsbFN

Czwartek był w Grecji dniem siódmego w tym roku strajku generalnego przeciwko rządowym planom cięć oszczędnościowych. Kolejny protest był skierowany głównie przeciwko reformie emerytalnej.

Stosunkowo niewielki w porównaniu z poprzednimi demonstracjami udział w proteście komentowany jest przez media jako objaw zmęczenia Greków akcjami przeciwko oszczędnościom nieuniknionym w obliczu głębokiego kryzysu.

Przed parlamentem zgromadziło się, bijąc w bębenki i wznosząc okrzyki przeciwko zmniejszeniu płac średnio o 7 proc i podwyższeniu do 65 lat wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet, 12 000 osób. Czterokrotnie mniej niż podczas pierwszych protestów wiosną tego roku.

bEhcsbFP

Mimo to śródmieście Aten od rano do godzin południowych było zamknięte dla ruchu, co spowodowało korki samochodowe w całej stolicy.

Z powodu strajku przez cały dzień samoloty odlatywały z opóźnieniem, nie odpływały promy łączące Grecję kontynentalną z wyspami, nieczynne były urzędy.

Jedynie kupcy i restauratorzy słabo zareagowali na wezwanie do strajku generalnego: większość sklepów i barów w centrum Aten była otwarta.

Deputowani do parlamentu będą głosowali około północy nad projektem ustawy emerytalnej, która stanowi jeden z najważniejszych projektów oszczędnościowych rządu socjalistów. Dotyczy ona około 500 000 osób.

bEhcsbFV

Rząd zobowiązał się do tych cięć wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej w zamian za pomoc w postaci 11 miliardów euro kredytu.(PAP)

ik/ kar/

6581049

bEhcsbGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)