Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Guantanamo: Zwolniono 11 Jordańczyków i Afgańczyków

0
Podziel się:

Departament Obrony USA powiadomił o zwolnieniu ośmiu Afgańczyków i trzech Jordańczyków, których więziono w bazie Guantanamo na Kubie z powodu podejrzeń o
terroryzm.

Guantanamo: Zwolniono 11 Jordańczyków i Afgańczyków
(EPA/PAP)

Departament Obrony USA powiadomił o zwolnieniu ośmiu Afgańczyków i trzech Jordańczyków, których więziono w bazie Guantanamo na Kubie z powodu podejrzeń o terroryzm. Zostali oni przekazani swoim krajom.

"(Ich) przekazanie demonstruje pragnienie Stanów Zjednoczonych, by nie przetrzymywać więźniów dłużej, niż jest to konieczne" - głosi komunikat wydany w tej sprawie przez Pentagon.

Więzienie dla podejrzanych o terroryzm, schwytanych głównie w Afganistanie i Pakistanie, zorganizowano w bazie USA w 2002 r. Od początku budziło kontrowersje i krytykę ze strony obrońców praw człowieka. Niewielkiej części z przetrzymywanych przedstawiono formalne zarzuty. Dopiero w 2006 roku uznano, że przysługują im prawa wynikające z Konwencji Genewskich.

Obecnie w Guantanamo przebywa około 320 ludzi. Jak oznajmił Pentagon, 80 z nich uznano za kwalifikujących się do zwolnienia lub przekazania krajom, których są obywatelami.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)