Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Guardian": 25 lat po wybuchu zrzutka na Czarnobyl

0
Podziel się

Komisja Europejska apeluje do rządów, nie tylko europejskich, o
zebranie 750 milionów euro na nowy sarkofag osłaniający reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu.
W. Brytania ma przekazać 50 mln euro (43 mln funtów) - pisze w poniedziałek "Guardian".

bEgxzrmd

Komisja Europejska apeluje do rządów, nie tylko europejskich, o zebranie 750 milionów euro na nowy sarkofag osłaniający reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu. W. Brytania ma przekazać 50 mln euro (43 mln funtów) - pisze w poniedziałek "Guardian".

Jean-Paul Joulia, szef wydziału bezpieczeństwa nuklearnego KE, przyznał, że koszty takiego zabezpieczenia sięgają 1,5 miliarda euro, czyli dwa razy więcej niż początkowo zakładano, co jest częściowo spowodowane "pewnymi opóźnieniami" realizacji części projektów. W starym sarkofagu znajduje się 200 ton wysoce radioaktywnego paliwa, które wyciekło na skutek wybuchu w kwietniu 1986 roku.

Ukraina i zagraniczni donatorzy przekazali dotąd na zabezpieczenie reaktora równowartość 750 milionów euro. Wielka Brytania wsparła cel kwotą 53 milionów euro, a teraz są naciski, by zwiększyła pomoc o kolejne 50 milionów euro - informuje "Guardian". Dziennik zastrzega, powołując się na źródła ukraińskie, że do tej pory nie padły jednak żadne konkretne zobowiązania dotyczące sum.

bEgxzrmf

Vince Novak, szef departamentu bezpieczeństwa nuklearnego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który nadzoruje środki przekazywane na zabezpieczenie elektrowni, powiedział, że w 2016 roku wygasa czas "ważności" sarkofagu, przewidziany przez konstruktorów.

Eksplozja reaktora czarnobylskiej elektrowni w kwietniu 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile było śmiertelnych ofiar katastrofy. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać nawet 9 tysięcy.

Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania.(PAP)

bEgxzrml

ksaj/ kar/

int. arch.

bEgxzrmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)