Notowania

guenter grass
30.06.2012 21:30

Guenter Grass otworzył swoją wystawę w Gdańsku

Z udziałem Guentera Grassa odbył się w sobotę w Gdańsku wernisaż wystawy prac noblisty pt. "Akwarele". Na ekspozycję składają się głównie ilustracje do dwóch książek pisarza: opowiadań "Moje stulecie" i zbioru poezji "Rzeczy znalezione".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ole Reißmann/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Z udziałem Guentera Grassa odbył się w Gdańsku wernisaż wystawy prac noblisty pt. _ Akwarele _. Na ekspozycję składają się głównie ilustracje do dwóch książek pisarza: opowiadań _ Moje stulecie _ i zbioru poezji _ Rzeczy znalezione _.

_ - Cieszę się, że mogą państwo dziś w Gdańsku zobaczyć te akwarele, które były pomyślane głównie jako ilustracje do książek _ - powiedział noblista witając publiczność, która tłumnie zjawiła się w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.

Pisarz znany nie tylko z dzieł literackich, ale także z grafik zdradził, że przed wykonaniem akwarel, które złożyły się na gdańską wystawę, nie tworzył raczej w tej technice. _ - Odgrzebałem i odkurzyłem moje stare pudełko z akwarelami i zacząłem malować: najpierw drzewa, które widziałem, potem przedmioty, które znajdowały się koło mnie i opatrywałem je krótkimi tekstami, właśnie tak powstały te dzieła _ - powiedział Grass, wyjaśniając w ten sposób genezę powstania tomu _ Rzeczy znalezione _.

Opowiadając z kolei o _ Moim stuleciu _ pisarz powiedział: _ Ponieważ jako człowiek urodzony w 1927 roku jestem w dużej mierze częścią XX wieku, postanowiłem opowiedzieć o tym stuleciu przyporządkowując kolejnym latom konkretne historie, które zostały zilustrowane akwarelami _.

W czasie wernisażu pisarz otrzymał kilka prezentów wręczonych z myślą o 85. urodzinach noblisty, przypadających w październiku. Jednym z podarunków był świeżo wykonany znaczek Stowarzyszenia Guentera Grassa, które działa w Gdańsku od dziewięciu lat.

Z kolei od trójmiejskiego artysty Andrzeja Taranka pisarz otrzymał grafikę przedstawiającą gdańską ulicę Lelewela, przy której mieszkał niegdyś noblista.

Na otwartej w sobotę wystawie w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa prezentowane są wybrane akwarele, których reprodukcje znalazły się w wydanym w 1997 r. tomie _ Rzeczy znalezione _ oraz w pochodzącym z 1999 roku zbiorze opowiadań _ Moje stulecie _. Wystawę uzupełniają prace z lat 50. XX wieku. Ekspozycję można będzie oglądać do 26 sierpnia.

Wieczorem w Galerii Guentera Grassa zaplanowano występ 31-letniej artystki z Berlina, Marlen Pelny: zaprezentuje ona performance literacko-muzyczny oparty na poezji Guentera Grassa.

Grass wraz z żoną, córką i wnukiem przyleciał do Gdańska w piątek po południu. Tego dnia wieczorem noblista wziął udział w premierze galowej spektaklu _ Idąc rakiem _, którego scenariusz powstał na podstawie powieści noblisty. Przedstawienie w reż. Krzysztofa Babickiego adaptował na scenę gdański pisarz Paweł Huelle. Spektakl powstał w gdyńskim Teatrze Miejskim, a grany jest na cumującym przy Skwerze Kościuszki żaglowcu _ Dar Pomorza _.

W sobotę, jeszcze przed wernisażem swoich akwarel, Grass wziął też udział w zorganizowanych przez Uniwersytet Gdański warsztatach pt. _ Guenter Grass - twórczość i recepcja _. W seminarium uczestniczyli naukowcy z Polski, Niemiec, Austrii, Rosji i Chorwacji zajmujący się twórczością niemieckiego pisarza.

W ramach obchodów 85. urodzin Guentera Grassa Gdańska Galeria Miejska zorganizuje także _ Oprowadzanie po Grassowskim Wrzeszczu _. Przewodnikiem w dniach 7 lipca i 18 sierpnia będzie gdański pisarz i historyk Mieczysław Abramowicz.

Niemiecki pisarz i poeta Guenter Grass urodził się 16 października 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsk, w dzielnicy Wrzeszcz. Ojciec pisarza był kupcem niemieckim, matka - Kaszubką. Światową sławę przyniosła Grassowi tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: _ Blaszany bębenek _, _ Kot i mysz _ oraz _ Psie lata _. Pierwsze z tych dzieł - najbardziej znane, doczekało się w 1979 r. ekranizacji w reżyserii Volkera Schloendorffa. W 1999 r. Grass otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemiecki pisarz na wystawie w Gdańsku Laureat literackiej Nagrody Nobla Guenter Grass weźmie udział w sobotę w Gdańsku w otwarciu wystawy _ Akwarele _.
Noblista oskarża. "Postępują jak NRD" 84-letni laureat literackiej Nagrody Nobla zarzucił Izraelowi, że jako mocarstwo atomowe zagraża światowemu pokojowi.
Tagi: guenter grass, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz