Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iss
09.03.2008 07:23

Gujana Francuska: "Verne" wyruszył ku ISS

5 wyniosła na orbitę z bazy Kourou w Gujanie Francuskiej pierwszy europejski transportowy statek kosmiczny "Jules Verne" - największy i najnowocześniejszy pojazd w europejskiej astronautyce.

Podziel się
Dodaj komentarz

*5 wyniosła na orbitę z bazy Kourou w Gujanie Francuskiej pierwszy europejski transportowy statek kosmiczny "Jules Verne" - największy i najnowocześniejszy pojazd w europejskiej astronautyce. *

Ten bezzałogowy statek transportowy (Automated Transfer Vehicle - ATV) dostarczy zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Będzie ją także utrzymywał na właściwej orbicie. Misja "Verne'a", która potrwa pół roku, ma zamanifestować technologiczne możliwości i ambicje europejskiego przemysłu kosmicznego.

Najbardziej spektakularnym momentem podczas wyprawy statku będzie jego podejście i cumowanie do ISS. Nawigacja odbywać się będzie bez udziału człowieka - automatycznie, przy użyciu zaawansowanego systemu GPS i laserów.

"Verne" zaczeka w przestrzeni kosmicznej do 3 kwietnia, aż od ISS odłączy się prom "Endeavour", po czym zacumuje do modułu "Zwiezda" stacji. Pozostanie tam przez pół roku, przez które kosmonauci z ISS będą zużywać przywiezione na statku pożywienie, wodę, tlen, paliwo i sprzęt. Potem wypełniony zbędnymi rzeczami i odpadkami ze stacji ruszy nad Ocean Spokojny i na koniec zatonie w jego wodach.

Nazywany "kosmiczną ciężarówką" pojazd ma kształt cylindra o wymiarach około 10 metrów długości i 4,5 metra szerokości. Koszt całego projektu wyniósł 1,3 mld euro.

Europejska Agencja Kosmiczna planuje jeszcze cztery pojazdy ATV. Mają być one punktem wyjścia dla budowy załogowych europejskich statków kosmicznych. (PAP)

Tagi: iss, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz