Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GUS: bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł o 0,5 pkt proc.

0
Podziel się

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący
obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł w styczniu br. w porównaniu z grudniem 2009 r. o
0,5 pkt proc. do poziomu minus 18,4 pkt proc. - wynika z komunikatu GUS. Wyprzedzający wskaźnik
ufności konsumenckiej (WWUK) spadł w styczniu o 0,3 pkt proc.

bEhhzOZh

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł w styczniu br. w porównaniu z grudniem 2009 r. o 0,5 pkt proc. do poziomu minus 18,4 pkt proc. - wynika z komunikatu GUS. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) spadł w styczniu o 0,3 pkt proc.

"(BWUK - PAP) jest w dalszym ciągu tylko nieznacznie wyższy niż 12 miesięcy wcześniej - w styczniu 2009 r. (minus 18,9 pkt proc.)" - napisano w komunikacie.

"Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, zmniejszył się o 0,3 pkt proc. i ukształtował się na poziomie minus 27,2 pkt proc. Wskaźnik ten jest wyższy niż w styczniu 2009 r. (o 4,4 pkt proc.)" - dodano.

bEhhzOZj

Z badania wynika, że w styczniu poprawiły się oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych, zaś oczekiwania odnośnie perspektyw sytuacji gospodarczej w Polsce pogorszyły się.

"W styczniu 2010 r. odnotowano poprawę ocen dotyczących zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (zarówno w ostatnich jak i najbliższych 12 miesiącach) i osiągniętej sytuacji gospodarczej kraju (w ostatnich 12 miesiącach). Natomiast pogorszyły się oceny oczekiwanych zmian sytuacji gospodarczej kraju (w najbliższych 12 miesiącach), obecnego dokonywania ważnych zakupów dla gospodarstw domowych, oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia i możliwości zaoszczędzenia pieniędzy (w najbliższych 12 miesiącach)" - napisano.

"Obserwowane w styczniu 2010 r. tendencje zmian nastrojów konsumenckich wskazują na możliwość spowolnienia obserwowanej wcześniej tendencji do niewielkiego wzrostu dodatniej dynamiki spożycia indywidualnego" - dodano.

Oba wskaźniki mogą przyjmować wartość od minus 100 do plus 100. (PAP)

bEhhzOZp

fdu/ asa/ pad/

bEhhzOZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)