Notowania

wiadomości
20.07.2012 14:34

GUS: koniunktura w budownictwie w lipcu oceniana negatywnie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w lipcu tego roku, podobnie jak w czerwcu, negatywnie - wynika z opublikowanych w piątek badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w lipcu tego roku, podobnie jak w czerwcu, negatywnie - wynika z opublikowanych w piątek badań Głównego Urzędu Statystycznego.

"W lipcu (podobnie jak w czerwcu) ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 14. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 27 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badania.

Dodano, że "utrzymują się pesymistyczne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej". "Sytuacja finansowa oceniana jest nadal niekorzystnie, choć nieco mniej negatywnie niż w czerwcu. Odpowiednie prognozy są pesymistyczne i gorsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieco bardziej znaczący od zapowiadanego w czerwcu" - podano.

GUS poinformował, że portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane były pesymistycznie, podobnie jak przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, choć nieco mniej niekorzystnie niż w czerwcu.

"Odpowiednie prognozy są pesymistyczne i gorsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu" - napisano.

"Utrzymują się znaczące opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe" - dodano.

Z przeprowadzonych badań wynika, że dyrektorzy jednostek zapowiadają dalsze ograniczanie zatrudnienia.

"Spadek cen robót budowlano-montażowych w najbliższych trzech miesiącach może być nieco bardziej znaczący od zapowiadanego w czerwcu" - podał GUS.

Spośród badanych przedsiębiorstw 22 proc. (przed rokiem 21 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.

"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się jednak ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, bardziej znaczącego niż przewidywali przed miesiącem" - uważają autorzy badania.

"W lipcu 19 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 69 proc. jako wystarczające, a 12 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 13, 77, 10 proc.)" - wynika z komunikatu. (PAP)

bg/ jtt/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz