Notowania

wiadomości
22.12.2011 10:24

GUS: Koniunktura w handlu w XII oceniana negatywnie, gorzej niż w XI

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w grudniu oceniany negatywnie, gorzej niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu trzech poprzednich lat - podał GUS w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w grudniu oceniany negatywnie, gorzej niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu trzech poprzednich lat - podał GUS w komunikacie.

"Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są pesymistyczne, gorsze niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się negatywne oceny dotyczące bieżącego regulowania zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość pogłębienia problemów w tym zakresie" - napisano w komunikacie.

Przedsiębiorstwa zapowiadają dalsze redukcje zatrudnienia oraz sygnalizują możliwość wzrostu cen.

"Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy przewidują znaczne ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Zapowiadane są dalsze redukcje zatrudnienia. Jednostki sygnalizują wzrost cen bieżących na poziomie sprzed miesiąca, prognozy na najbliższe miesiące wskazują na możliwość szybszego wzrostu cen" - napisano.

GUS podał, że w poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane.

"W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki małe (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie - jedynie przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Przedstawiciele wszystkich wyróżnionych branż oceniają koniunkturę negatywnie: pojazdy samochodowe (minus 9 - spadek o 5 punktów), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 9 - spadek o 21 punktów), żywnościowa (minus 8 - spadek o 3 punkty) oraz włókno, odzież, obuwie (minus 6 - spadek o 10 punktów)" - napisano. (PAP)

mak/ asa/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz