Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: koniunktura w przemyśle w sierpniu oceniana pozytywnie

0
Podziel się:

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniany
jest pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej, niż przed rokiem - podał w poniedziałek
GUS.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniany jest pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej, niż przed rokiem - podał w poniedziałek GUS.

"W stosunku do lipca pogorszyły się oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji, co powoduje, że przedsiębiorcy nadal sygnalizują trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy portfela zamówień i produkcji oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw na najbliższe miesiące są korzystne, zbliżone do przewidywań z lipca" - napisano w komunikacie.

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się podobnie jak przed miesiącem na poziomie plus 3.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15 proc. (w lipcu odpowiednio 19 proc. i 16 proc. jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

GUS podaje, że na odnotowywane w sierpniu zmniejszenie bieżącego portfela zamówień ogółem wpływa sygnalizowane przez przedsiębiorców ograniczenie zagranicznego portfela zamówień.

"Krajowy portfel zamówień nieznacznie się zwiększa. Prognozy w zakresie portfela zamówień są korzystne, zbliżone do formułowanych w lipcu. Bieżąca produkcja utrzymywana jest na dotychczasowym poziomie. Prognozy produkcji są nadal korzystne. Poziom zapasów wyrobów gotowych przekracza w niewielkim stopniu stan uznawany za wystarczający" - napisano.

"Pomimo mniejszych niż w lipcu trudności w ściąganiu należności od kontrahentów przedsiębiorcy z opóźnieniem regulują bieżące zobowiązania finansowe. Przewidywania w tym zakresie są natomiast korzystne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem" - dodano.

Z badania wynika, że dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco większe, niż przewidywano w lipcu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego przed miesiącem.(PAP)

jba/ osz/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)