Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GUS: lepsza koniunktura w transporcie

0
Podziel się:

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji finanse i ubezpieczenia,
zakwaterowanie i gastronomia pogorszył się, a w sekcjach informacja i komunikacja oraz transport i
gospodarka magazynowa odnotowano polepszenie - wynika piątkowego komunikatu GUS.

bEINbYqd

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji finanse i ubezpieczenia, zakwaterowanie i gastronomia pogorszył się, a w sekcjach informacja i komunikacja oraz transport i gospodarka magazynowa odnotowano polepszenie - wynika piątkowego komunikatu GUS.

"W styczniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 34 (przed miesiącem plus 35)" - podał GUS.

Według GUS, poprawę koniunktury odnotowuje 38 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 4 proc. (w grudniu odpowiednio 38 proc. i 3 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie.

bEINbYqf

"Dyrektorzy odnotowują wzrost bieżącego popytu, sprzedaży usług oraz poprawę sytuacji finansowej, również prognozy w tym zakresie są korzystne. Dyrektorzy jednostek zgłaszają utrzymywanie się wzrostu cen bieżących, a na następne miesiące przewidywany jest ich dalszy, szybszy wzrost. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć w nieco mniejszym stopniu niż przewidywano w grudniu ubiegłego roku" - dodano komunikacie GUS.

"W styczniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 14 (w grudniu plus 11)" - podał GUS.

"Poprawę koniunktury odnotowuje 22 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w grudniu odpowiednio 19 proc. i 8 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Odnotowywany jest wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych ocen dotyczących popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej. Poziom cen bieżących nie zmienia się, w najbliższych miesiącach można się spodziewać ich wzrostu. Przedsiębiorcy planują w niewielkim stopniu zwiększyć zatrudnienie" - napisano w komunikacie.

"W styczniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 7 (w grudniu minus 8)" - podaje GUS.

bEINbYql

Według badania GUS, poprawę koniunktury odnotowuje 14 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 21 proc. (w grudniu odpowiednio 13 proc. i 21 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z mniej pesymistycznych prognoz popytu i sprzedaży usług, przy czym odpowiednie bieżące oceny są jednak bardziej negatywne niż przed miesiącem. Utrzymują się pesymistyczne oceny zarówno bieżące jak i przewidywane sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost bieżących cen. Na najbliższe miesiące przewidywany jest ich dalszy wzrost, szybszy od prognozowanego w grudniu. Kierujący firmami planują nadal zmniejszać zatrudnienie, ale spodziewane redukcje mogą być mniejsze niż przewidywano w grudniu" - napisano w komunikacie.

"W styczniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 11 (w grudniu minus 6). Poprawę koniunktury odnotowuje 12 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 23 proc. (w grudniu odpowiednio 13 proc. i 19 proc.)" - podał GUS.

"Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na pogorszenie koniunktury wpływają bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem bieżące i prognozowane oceny popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych cen usług. Planowana skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż zapowiadano w grudniu" - dodano w komunikacie. (PAP)

bEINbYqm

map/ asa/ amac/

bEINbYqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)