Notowania

gus
22.07.2009 15:22

GUS: ocena koniunktury w handlu nadal negatywna

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w lipcu oceniany jest negatywnie, podobnie jak w czerwcu i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - podał GUS w środę w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w lipcu oceniany jest negatywnie, podobnie jak w czerwcu i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - podał GUS w środę w komunikacie.

W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 2 (minus 1 w czerwcu).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie 19 proc. (w czerwcu odpowiednio 18 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorcy sygnalizują ograniczenia zarówno bieżącej, jak i przyszłej sprzedaży na poziomie zbliżonym do zgłaszanego przed miesiącem. Utrzymują się negatywne diagnozy i prognozy sytuacji finansowej jednostek" - napisano w komentarzu.

W lipcu spadek bieżącej sprzedaży zgłaszany jest na poziomie zbliżonym do odnotowanego w czerwcu.

"W konsekwencji zdolność do spłaty zobowiązań jest oceniana negatywnie. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. W najbliższych miesiącach sprzedaż może być nadal ograniczana, co w efekcie może wpłynąć negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw" - informują eksperci GUS.

Ich zdaniem, ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana na takim samym poziomie co w czerwcu.

GUS podaje także, że sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest podobny do zgłaszanego przed miesiącem.

"Planowane ograniczenie zatrudnienia utrzymuje się na poziomie przewidywań sprzed miesiąca" - wynika z danych GUS.

"W najbliższych miesiącach przewidywania dotyczące sprzedaży i sytuacji finansowej są negatywne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Najbardziej pesymistyczne prognozy formułują podmioty najmniejsze" - dodają eksperci.

Z danych GUS wynika także, że oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane.

"Negatywny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży żywnościowej - minus 4 (podobnie jak przed miesiącem), minus 2 dla branży włókno, odzież, obuwie (w ubiegłym miesiącu minus 3) oraz dla branży pojazdy samochodowe (minus 3 w czerwcu). Dodatni wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano tylko dla branży gospodarstwo domowe - plus 5 (plus 8 miesiąc wcześniej)" - napisano.(PAP)

bg/ jtt/ pad/

Tagi: gus, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz