Notowania

wiadomości
22.07.2011 14:53

GUS: oceny koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

Ogólna koniunktura w przetwórstwie przemysłowym w lipcu oceniana jest pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej niż przed rokiem - podał w piątek GUS.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ogólna koniunktura w przetwórstwie przemysłowym w lipcu oceniana jest pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej niż przed rokiem - podał w piątek GUS.

Nieco mniej korzystne niż w czerwcu są bieżące oceny portfela zamówień i produkcji przy bardziej optymistycznych prognozach w tym zakresie.

Z badania GUS wynika, że w czerwcu i lipcu poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorcy zgłaszają nieznaczne zwiększenie krajowego i zagranicznego portfela zamówień, choć krajowy portfel zamówień rośnie wolniej niż w czerwcu, podczas gdy wzrost zagranicznego portfela zamówień ocenia się podobnie jak w ubiegłym miesiącu. W lipcu bieżące oceny produkcji są mniej korzystne niż przed miesiącem. Prognozy produkcji i portfela zamówień są bardziej optymistyczne od przewidywań formułowanych w czerwcu. Poziom zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza stan uznawany za wystarczający" - napisano w komentarzu do badania.

"Poziom należności zgłaszany przez przedsiębiorców zwiększa się nieco wolniej niż przed miesiącem. Trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych nieznacznie się zmniejszają, podczas gdy przewidywania w tym zakresie są korzystne, zbliżone do prognoz formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują nieco większe redukcje zatrudnienia niż przewidywano w czerwcu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognoz sprzed miesiąca" - dodano.

Z badania wynika również, że wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w lipcu br. wynosi 74 proc., podobnie jak przed rokiem. (PAP)

nik/ ana/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz