Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: W czwartek rozpoczął się próbny spis ludności

0
Podziel się:

Od czwartku rozpoczął się próbny spis ludności Polski. Zostanie on
przeprowadzony w 16 wybranych gminach i potrwa do 31 maja. Za rok, 1 kwietnia 2011 r., rozpocznie
się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Od czwartku rozpoczął się próbny spis ludności Polski. Zostanie on przeprowadzony w 16 wybranych gminach i potrwa do 31 maja. Za rok, 1 kwietnia 2011 r., rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Z komunikatu GUS wynika, że informacje w spisie próbnym będą zbierane według stanu na dzień 31 marca 2010 r. Celem tego spisu jest sprawdzenie rozwiązań metodologicznych, organizacyjnych i technicznych, które będą stosowane w spisie powszechnym w 2011 r.

Gminy, w których zostanie przeprowadzony spis próbny to: Gubin (woj. lubuskie), Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie), Kościelisko (woj. małopolskie), Lubiewo (woj. kujawsko-pomorskie), Oleśnica (woj. dolnośląskie), Puck (woj. pomorskie), Puszczykowo (woj. wielkopolskie), Sępopol (woj. warmińsko-mazurskie), Stryków (woj. łódzkie), Siemiatycze (woj. podlaskie), Tarnów Opolski (woj. opolskie), Terespol (woj. lubelskie), Wąchock (woj. świętokrzyskie), Wojkowice (woj. śląskie).

Pracami spisowymi będzie kierował prezes GUS, a w poszczególnych województwach - wojewodowie i - jako ich zastępcy - dyrektorzy urzędów statystycznych. W gminach spisem będą kierować wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

Po raz pierwszy przy spisie ludności zastosowane zostaną formularze elektroniczne. Osoby, które zechcą w ten sposób odpowiedzieć na pytania, będą miały czas do 16 maja. Potem możliwe będą już tylko inne metody - telefoniczna rozmowa lub bezpośrednie spotkanie z rachmistrzem. Ci ostatni będą rejestrowali informacje na specjalnym małym komputerze, tzw. handheldzie.

Jak podkreślił rzecznik prasowy GUS Wiesław Łagodziński, przyszłoroczny spis powszechny będzie pierwszym od wejścia Polski do Unii Europejskiej (poprzedni odbył się w 2002 r.). Jego koszt, łącznie z kosztem tegorocznego spisu próbnego, szacowany jest na 535 mln zł.

W Narodowym Spisie Powszechnym Polacy będą pytani o: wiek, płeć, wykształcenie, członków rodziny, źródła utrzymania, rodzaj wykonywanej pracy i sposób dojazdu do niej, rodzaj i wielkość mieszkania.

Jak wyjaśnił PAP Łagodziński, nowością będą pytania dotyczące pozostawania w nieformalnym związku oraz przynależności wyznaniowej. Udzielenie na nie odpowiedzi będzie jednak dobrowolne. Ankietowani nie będą też musieli odpowiadać na dwa pytania, które już się w spisach pojawiały - o swoją niepełnosprawność oraz o to, ile chcą mieć dzieci.

Rzecznik GUS poinformował też, że 1 września 2010 r. odbędzie się Powszechny Spis Rolny, który potrwa do 31 października. Jego celem jest uzyskanie wiedzy o zmianach, jakie zaszły na polskiej wsi od wstąpienia naszego kraju do UE. (PAP)

awk/ drag/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)