Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GUS: w IV kwartale firmy wykorzystają 76 proc. mocy produkcyjnych

0
Podziel się

Przedsiębiorstwa w IV kwartale 2010 r. wykorzystają 76 proc. swoich mocy
produkcyjnych - wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Odsetek ten wzrósł o 2 proc. w
porównaniu z III kwartałem br.

bEgXQRLV

Przedsiębiorstwa w IV kwartale 2010 r. wykorzystają 76 proc. swoich mocy produkcyjnych - wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Odsetek ten wzrósł o 2 proc. w porównaniu z III kwartałem br.

"Przy posiadanym portfelu zamówień i przewidywanych na najbliższe miesiące zmianach popytu 19 proc. przedsiębiorstw przemysłowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 68 proc. jako wystarczające, a 13 proc. jako zbyt małe" - napisano w raporcie. GUS zaznacza, że ocena ta jest zbliżona do III kwartału.

Autorzy raportu wskazują, że w październiku br. 7,9 proc. respondentów deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej. W analogicznym okresie 2009 roku uważało tak 7,5 proc. badanych.

bEgXQRLX

Firmy, które zgłaszają występowanie przeszkód, wskazują najczęściej na niedostateczny popyt na rynku krajowym (57 proc.), niepewną sytuację gospodarczą (45 proc.) oraz niedostateczny popyt na rynku zagranicznym (41 proc. przedsiębiorstw). "Są to jednocześnie bariery, których znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu" - poinformowali analitycy GUS.

Najbardziej natomiast wzrosło znaczenie następujących barier: niedobór surowców, materiałów i półfabrykatów (z 7 proc. do 12 proc.), niedobór wykwalifikowanych pracowników (z 10 proc. do 15 proc.) oraz brak odpowiedniego parku maszynowego (z 6 proc. do 10 proc.)" - dodali. (PAP)

jow/ asa/ jzi/ pad/

bEgXQRMy
firma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)