Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: w listopadzie przedsiębiorstwa usługowe źle oceniają koniunkturę

0
Podziel się:

W listopadzie w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych
koniunktura oceniana jest negatywnie - wynika z badania koniunktury GUS.

W listopadzie w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie - wynika z badania koniunktury GUS.

Najgorsze oceny sygnalizują jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, a najlepsze oceny zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

"W listopadzie w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie. Najgorsze oceny w tym zakresie, bardziej pesymistyczne niż w październiku oraz gorsze niż przed rokiem, sygnalizują jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" - napisano w komunikacie.

"Najlepsze oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa - są one zbliżone do sygnalizowanych w październiku, ale mniej korzystne niż przed rokiem. Również pozytywnie oceniają koniunkturę podmioty z sekcji informacja i komunikacja (nieco bardziej optymistycznie niż przed miesiącem i przed rokiem), działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem i lepiej niż przed rokiem) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (oceny są zbliżone do zgłaszanych w październiku i lepsze niż w analogicznym miesiącu ub. r.)" - dodano.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 29.

"W obu miesiącach poprawę koniunktury odnotowuje 34 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc." - napisano w komunikacie.

"Kierujący firmami oceniają bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuację finansową bardzo korzystnie, również ich prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. Sygnalizowane jest utrzymanie wzrostu bieżących cen usług, ale w najbliższych miesiącach może być on mniej znaczący niż oczekiwano przed miesiącem. W tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać mniejszego niż planowano w październiku wzrostu zatrudnienia" - dodano.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (przed miesiącem plus 10).

"Poprawę koniunktury odnotowuje 21 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w październiku odpowiednio 19 proc. i 9 proc.)" - napisano w raporcie.

"Poprawa ocen koniunktury wynika z bardziej optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Również oceny bieżącej sytuacji finansowej są bardziej korzystne niż w październiku. Po raz pierwszy od trzech miesięcy odnotowuje się wzrost bieżącego popytu oraz sprzedaży. Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia" - dodano.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 8 (przed miesiącem minus 5).

"Poprawę koniunktury odnotowuje 13% badanych firm, a jej pogorszenie 21 proc. (w październiku odpowiednio 15 proc. i 20 proc.)" - napisano w raporcie.

"Odnotowywane jest pogorszenie bieżącego popytu i sprzedaży, sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie. Prognozy w tym zakresie są niekorzystne, gorsze od formułowanych w październiku. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników, nieco większy niż zapowiadano w październiku" - dodano.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 6 (przed miesiącem minus 4).

"Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 19 proc. (w październiku odpowiednio 13 proc. i 17 proc.)" - napisano w komunikacie.

"Zarówno oceny bieżące jak i prognozy popytu oraz sprzedaży są pesymistyczne. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest bardziej niekorzystnie niż przed miesiącem, negatywne prognozy utrzymują się na poziomie przewidywań z października. Dyrektorzy badanych podmiotów sygnalizują niewielki wzrost bieżących i przyszłych cen. Planowane są redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze niż przed miesiącem" - dodano. (PAP)

fdu/ dan/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)