Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: W lutym poprawa koniunktury w budownictwie; oceny negatywne

0
Podziel się:

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie wyniósł minus 9 wobec
minus 15 w styczniu i nadal oceniany jest negatywnie - poinformował GUS w poniedziałek w
komunikacie.

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie wyniósł minus 9 wobec minus 15 w styczniu i nadal oceniany jest negatywnie - poinformował GUS w poniedziałek w komunikacie.

Wpływ na poprawę ocen koniunktury mają korzystne prognozy portfela zamówień oraz mniej niekorzystne niż przed miesiącem prognozy produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej.

Z badania wynika, że poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 25 proc. (w styczniu odpowiednio 13 proc. i 28 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorcy odnotowują utrzymywanie się ograniczenia bieżącego portfela zamówień, ale już prognozy w tym zakresie są korzystne i wskazują na możliwość jego wzrostu w najbliższych miesiącach. Bieżąca produkcja budowlano-montażowa jest oceniana nadal negatywnie i podobnie jak w styczniu, odpowiednie przewidywania są znacznie mniej pesymistyczne od prognoz formułowanych przed miesiącem. Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 22 proc.)" - napisano w komentarzu do badania.

"Dyrektorzy przedsiębiorstw, które będą prowadziły prace budowlano-montażowe za granicą, nie spodziewają się zmian portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach. Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są niekorzystne i gorsze od formułowanych w styczniu. Ale już prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne. Nieznacznie zwiększają się trudności w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przedsiębiorcy zapowiadają mniejsze niż planowano przed miesiącem redukcje zatrudnienia" - dodano.

Z badania wynika także, że należy spodziewać się stabilizacji cen na roboty budowlano-montażowe. (PAP)

nik/ gor/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)