Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 16:18

GUS: wskaźnik terms of trade wyniósł 98,4

# w tytule i pierwszym akapoicie wartość wskaźnika powinna wynosić 98,4, dochodzą dodatkowe informacje dot. wskaźnika #

Podziel się
Dodaj komentarz

# w tytule i pierwszym akapoicie wartość wskaźnika powinna wynosić 98,4, dochodzą dodatkowe informacje dot. wskaźnika #

26.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik terms of trade - relacja zmian cen towarów eksportowanych do zmian cen towarów importowanych - w okresie styczeń-sierpień tego roku wyniósł 98,4 wobec 98,6 w analogicznym okresie 2011 roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

"Wysoka dynamika obrotów produktami rolno-spożywczymi wpłynęła na wzrost udziału tych towarów w wymianie ogółem. W okresie ośmiu miesięcy br. nieco pogorszył się w skali roku wskaźnik terms of trade i wyniósł 98,4" - poinformował GUS.

Dodano, że w obrotach towarowych z krajami UE wskaźnik terms of trade utrzymał się na poziomie sprzed roku i wyniósł 101,0.

Jak podał GUS, w wymianie handlowej z krajami Europy Środkowo-Wschodniej wskaźnik terms of trade kształtował się na niekorzystnym poziomie 90,5, wobec 84,1 w okresie styczeń-sierpień ubiegłego roku. Spowodowane było to znacznym wzrostem cen towarów importowanych - o 18,7 proc. (w tym zwłaszcza paliw mineralnych, smarów materiałów pochodnych, głównie sprowadzanych z Rosji), przy mniejszym wzroście cen towarów eksportowanych - o 7,4 proc.

"W obrotach z krajami rozwijającymi się w okresie styczeń-sierpień br. wskaźnik terms of trade pogorszył się do 94,2 ze 101,9 w analogicznym okresie ub. roku, na co wpłynął szybszy wzrost cen towarów importowanych (o 11,9 proc.) niż eksportowanych (o 5,4 proc.)" - podał GUS. (PAP)

rbk/ map/ jtt/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz